avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Recalculare pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Recalculare pensie alimentara

Buna dimineata.
Va scriu astazi ptr ca am nevoie de cateva lamuriri.
Intentionez sa il dau in judecata pe tatal meu ptr recalcularea pensiei alimentare. In urma divortului parintilor mei, mie si fratelui meu ne-a fost acordata pensie alimentara in valoare de 300 ron/copil.
Eu am in curs o scoala de asistenti medicali si din octombrie urmeaza sa incep facultatea de drept.
As vrea sa stiu ce acte sunt necesare ptr a inainta in tribunal o astfel de cerere ptr recalcularea pensiei alimentare, care sunt demersurile si cateva explicatii despre norma de hrana si daca intra si aceasta in pensia alimentara.
Va multumesc.
Andreea Ionescu

Ultima modificare: Vineri, 1 August 2014
Cornel Vasile, Consilier juridic
Cel mai recent răspuns: AndreeaIonescu17893 , utilizator 16:52, 1 August 2014
Dumneavoastra, major fiind , avand deplina capacitate de exercitiu, calitate procesuala activa, in vedea sustinerii actiunii avand ca obiect stabilirea pensiei de intretinere.

Competenta este judecatoria in a carei raza teritoriala domiciliati dumnneavoastra.( legiutorul , in materie de pensie de intretinere, a instituit competenta teritoriala alternativa).

Taxa judiciara datorata este in cuantum de 20 de lei.


Pensia de intretinere este datorata majorului, cu titlu de exceptie, in vederea asigurarii unor conditii optime pentru studiu, atata vreme cat acesta nu obtine sume de bani, dintr-o activitate constanta, remunerata.


Asadar, dumneavoastra, in cadrul procesului, trebuie sa demonstrati faptul ca este intrunita starea de nevoie, nevoie generata de lipsa realizarii unor venituri , pe perioada derularii studiilor liceale , postliceale, sau universitare.

In acest sens , adresati-va institutiei de invatamant, pentru a va emite o adeverinta, care sa ateste faptul ca urmariti cursurile unei scoli postliceala.

Pensia de intretinere poate fi stabilita si printr-o suma de bani, globala , care sa asigure anumite cheltuieli.



Totodata, solicitati o adeverinta care sa ateste ca nu obtineti venituri , dintr-o activitate lucrativa.

Indicati societatea la care tatal dumneavoastra este angajat .


Pensia de intretinere va fi datorata de la data cand instanta de judecata va fi sesizata, prin cererea introductiva, pensia de intretinere poate atinge plafonul maximal prevazut de Codul civil, asadar, obligatia de intretinere va fi realizata prin remiterea a 25 % din venitul net obtinut .( plafonul este modificat daca este asigurata subzistenta altor copii ).




Hotararea judecatoreasca este executorie de drept, asadar, in cazul in care nu se indeplineste de buna voie obligatia de intretinere sau exista o plata partiala, va puteti adresa executorului, urmand a se popri veniturile salariale sau a fi indestulata creanta prin executare silita, mobiliara si imobiliara .( executarea silita poate fi realizata prin toate formele sale ).


Neplata , cu rea credinta, timp de cel putin trei luni , a pensiei de intretinere eprezinta elementul constituiv al infractiunii de abandon de familie,actiunea penala este pusa in miscare plangerea penala prealabila , introdusa , in mod obligatoriu , in termen de trei luni de la data cand a fost savarsita fapta ).


Succes.


Adeverinta ptr venituri se elibereaza la Finainte,nu?
Si alte acte in afara de cele mentionate mai sus nu imi trebuie? Hotararea de divort a parintilor sau altele?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara dupa 18 ani, cerere florinacflory florinacflory Buna ziua! Am 18 ani si am cerut in instanta pensie alimentara deoarece sunt la liceu. Am primit acasa o citatie prin care sa prezint daca pensia a mai fost ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara daniel08 daniel08 cind copilul impineste 18 ani pensia alimentara pe care o primea se intrerupe automat si apoi trebuie sa dea el in judecata parintele sa ii mai plateasca ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere student draganicam draganicam buna ziua,cum pot da in judecata tatal copilului daca copilul e major si e la facultate?multumesc (vezi toată discuția)