Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenda da sau nu?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenda da sau nu?

Pot primi amenda daca i-am dat cu spray paralizant in ochii unui om?SI cat de mare e amenda?
Fapta poate fi incadrata in functie de zilele de ingrijiri medicale, la alin.1 sau alin.2 de la infractiunea prevazuta si pedepsita de art.193 c.p.
ART. 193
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

cum ati dat cu sprayul in ochi? din proprie initiativa,ca as ati vrut, ca sa declansat accidental sau ca va fost teama de acea persoana si v-ati aparat?
Din cauza fricii
Daca doriti sa primiti un raspuns trebuie sa detaliati. Nu va cunoaste nimeni aici, puteti sa ne spuneti tot ce s-a intamplat.
Daca va depune plangere penala, veti fi acuzat de ce v-am spus eu, organul de urmarire penala in urma anchetei va stabili daca ati actionat in stare de legitima apararea si va dispune in consecinta.