avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1230 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Dosar penal
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Dosar penal

Buna ziua,
In urma unui scandal am folosit spray lacrimogen pentru a ma apara deoarece persoana cu care ma certam a aruncat inspre mine fara a ma lovi cu un butuc de lemn.Aceasta persoana a chemat politia si salvarea si mi s-a intocmit dosar penal pentru ca am folosit spray-ul pentru a ma apara.
Intrebarea mea este daca si ce se poate intampla?
Va multumesc,
O zi buna!
Daca se stabilește legitimă apărare scăpați de tot.
Nu e clar dacă ă fost...
Si daca nu se stabileste legitima aparare ce se poate intampla?
Va multumesc frumos!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Puteti fi acuzat de loviri sau alte violente. Incadrarea se face in functie de zilele de ingrijiri medicale retinute in CML.
ART. 193 c.p.
Lovirea sau alte violenţe
(1) Lovirea sau orice acte de violenţă cauzatoare de suferinţe fizice se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amendă.
(2) Fapta prin care se produc leziuni traumatice sau este afectată sănătatea unei persoane, a cărei gravitate este evaluată prin zile de îngrijiri medicale de cel mult 90 de zile, se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 5 ani sau cu amendă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.
Am inteles,persoana respectiva nu a avut nici o zi de spitalizare ,doar i s-au dat picaturi de pus in ochi la domiciliu.
Va multumesc frumos,
O zi frumoasa!
Nu confundați zilele de îngrijiri medicale care au relevanță în ceea ce privește incadrarea cu zilele de spitalizare.
Poate sa primească zile de îngrijiri medicale și daca nu este spitalizat
Daca nu are zile de îngrijiri.medicale se poate încadra fapta la alin.1.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenda da sau nu? andrei2233 andrei2233 Pot primi amenda daca i-am dat cu spray paralizant in ochii unui om?SI cat de mare e amenda? (vezi toată discuția)
Vatamare corporala cristi_o cristi_o Buna ziua, Ma confrunt cu urmatoarea situatie si as avea nevoie de ajutorul dumneavoastra: Persoana apropiata batuta si lasata in camp, s-a solicitat ... (vezi toată discuția)
Cod penal art.180 Marcel_123 Marcel_123 La servici m-am batut cu un coleg ,l-am lovit din gresala la cot si el a dat cu pumnu si cu alte obiecte . acum daca el depune plangere ce se va intampla (vezi toată discuția)