Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu medical

Buna ziua.Va rog sa ma ajutati intr-o problema legata de un salariat care este angajat cu data de 26.06.2014 si care se interneaza in spital in data de 05.07.2014 ,imi aduce concediu medical pe perioada 05.07.2014-22.07.2014,cod 06 si continuare din 23.07.2014-31.07.2014,cod 01.precizez ca salariatul nu a ma-i fost angajat din 2011.cum inregistrez in contabilitate CM si casa de sanatate imi deconteaza CM???ce sa fac in aceasta situatie???
Nu puteti plati indemnizatia de concediu medical pentru certificatele primite, intrucat angajatul nu are stagiul necesar de cotizare de minim 22 de zile lucratoare.
Abia dupa ce realizeaza cele 22 de zile lucratoare puteti sa platiti concediul medical.
Ati putea sa-l pontati in concediu de odihna 15 zile lucratoare, incepand cu 05.07, cu cele 7 zile lucrate din 26.06 pana in 04.07 va face 22 de zile stagiu. Abia de la data de 26.07 sau 28.07 ar trebui sa fie certificat medical initial care poate fi platit pe luna iulie.
Daca nu se poate ponta CO, atunci angajatul va fi absent motivat pe perioada inscrisa in certicatele medicale, dar fara indemnizatie. Aceste zile neplatite nu se considera stagiu de cotizare, asa ca degeaba va mai aduce certificate medicale "in continuare" ca tot neplatite vor fi. E nevoie de intrerupere si de efectuarea zilelor necesare de stagiu.

Normele de aplicare a OUG nr.158/2005:

ART. 12
(1) Stagiul minim de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005 , aprobatã cu modificãri şi completãri prin Legea nr. 399/2006 , cu modificãrile şi completãrile ulterioare, este de o lunã realizatã în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical. În înţelesul prezentelor norme, se considerã o lunã de stagiu de cotizare realizat în ultimele 12 luni anterioare lunii pentru care se acordã concediul medical situaţia în care sunt realizate cel puţin 22 de zile de stagiu de cotizare.
(1^1) Stagiul minim de cotizare se constituie şi din însumarea perioadelor pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii de cãtre angajator sau, dupã caz, de cãtre asigurat, respectiv de cãtre fondul de asigurare pentru accidente de muncã şi boli profesionale sau bugetul asigurãrilor pentru şomaj.
(2) Se asimileazã stagiului de cotizare perioadele în care persoanele asigurate au beneficiat de concediu şi indemnizaţie pentru creşterea copilului în vârstã de pânã la 2 ani sau, în cazul copilului cu handicap, de pânã la 3 ani, potrivit Ordonanţei de urgenţã a Guvernului nr. 148/2005 privind susţinerea familiei în vederea creşterii copilului, aprobatã cu modificãri şi completãri prin Legea nr. 7/2007 , cu modificãrile şi completãrile ulterioare, respectiv perioadele în care persoanele asigurate au beneficiat de drepturile prevãzute la art. 12 alin. (1) lit. b) din Legea nr. 448/2006 privind protecţia şi promovarea drepturilor persoanelor cu handicap, republicatã, cu modificãrile şi completãrile ulterioare.
(3) abrogat;
(4) Se asimileazã stagiului de cotizare în sistemul de asigurãri sociale de sãnãtate şi perioadele în care asiguratul:
a) a beneficiat de concediile şi de indemnizaţiile reglementate de Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005;
b) a beneficiat de pensie de invaliditate gradul III sau de pensie de invaliditate ca nevãzãtor şi este membru al unei asociaţii familiale sau este autorizat sã desfãşoare activitãţi independente; în aceastã situaţie, dovada se face cu adeverinţã eliberatã de casele teritoriale de pensii şi cu documente oficiale din care sã rezulte calitatea de membru al unei asociaţii familiale sau de persoanã autorizatã sã desfãşoare activitãţi independente;
c) a urmat cursurile de zi ale învãţãmântului universitar, organizat potrivit legii, pe durata normalã a studiilor respective, cu condiţia absolvirii acestora cu examen de licenţã sau de diplomã organizat în prima sesiune. Dovada absolvirii cursurilor de zi ale învãţãmântului universitar se face cu diplomele eliberate de instituţiile autorizate, în condiţiile legii. Dovada duratei normale a studiilor respective se face cu diploma de absolvire, foaia matricolã sau cu adeverinţã eliberatã de instituţia de învãţãmânt superior.
(5) Perioadele prevãzute la alin. (4) se asimileazã stagiului de cotizare numai dacã în aceste perioade asiguratul nu a realizat stagii de cotizare potrivit prezentelor norme.

ART. 13
Se considerã stagiu de cotizare şi situaţia în care, prin însumarea perioadelor ce constituie stagiul de cotizare din ultimele 12 luni anterioare producerii riscului rezultã un numãr de 22 de zile de stagiu de cotizare.

Exemplul nr. 1 - Situaţia în care existã o lunã integralã de stagiu de cotizare
””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
luna 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
zile lucrãtoare 19 22 23 20 23 22 21 22 20 23 20 21
zile de stagiu - - - - - - - - - 22 - -
””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
- luna 1 reprezintã prima lunã anterioarã producerii riscului;
- luna 12 reprezintã a 12-a lunã anterioarã producerii riscului. În acest caz condiţia de stagiu de cotizare pentru acordarea drepturilor prevãzute la art. 2 alin. (1) lit. a)-d) din Ordonanţa de urgenţã a Guvernului nr. 158/2005 este realizatã, întrucât se constatã cã existã o lunã integralã de stagiu de cotizare (luna a 3-a).

Exemplul nr. 2 - Situaţia în care nu existã o lunã integralã de stagiu de cotizare
”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
luna 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
zile lucrãtoare 19 22 23 20 23 22 21 22 20 23 20 21
zile de stagiu - - - - 11 - - - 6 5 - -
”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
Din cumularea zilelor de stagiu din lunile 3, 4 şi 8 rezultã un numãr de 22 de zile, reprezentând stagiul minim de cotizare pentru deschiderea dreptului la concedii şi indemnizaţii de asigurãri sociale de sãnãtate, potrivit legii."

ART. 14
În cazul urgenţelor medico-chirurgicale, tuberculozei, bolilor infectocontagioase din grupa A, neoplaziilor şi SIDA, dreptul la concediu şi indemnizaţie pentru incapacitate temporarã de muncã nu este condiţionat de realizarea stagiului de cotizare.

ART. 73
(1) Media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate se determinã ca raport între suma veniturilor realizate în ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, şi numãrul total de zile pentru care s-a achitat contribuţia în aceastã perioadã, astfel:
Mzbci = Σ V: NTZ,
în care:
Mzbci = media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor;
SUMÃ V = suma veniturilor din ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii;
NTZ = numãrul total de zile lucrate din ultimele 6 luni, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii.
Numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii în aceastã perioadã nu poate fi mai mare decât numãrul zilelor lucrãtoare corespunzãtoare fiecãrei luni din perioada luatã în considerare pentru baza de calcul, potrivit Legii nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificãrile ulterioare.
(2) În cazul în care persoana asiguratã a realizat venituri pe o perioadã mai micã de 6 luni, baza de calcul a indemnizaţiilor o constituie media veniturilor realizate pe baza cãrora s-a achitat contribuţia.

Exemplul nr. 1
- lei -
””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
luna 1 2 3 4 5 6
V - - 500 500 500 500
NZ - - 21 20 21 20
””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
În acest caz, media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor de asigurãri sociale de sãnãtate se determinã ca raport între suma veniturilor realizate în lunile 3, 4, 5 şi 6, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, şi numãrul total de zile pentru care s-a achitat contribuţia în aceastã perioadã.

Exemplul nr. 2 - Situaţia în care veniturile din ultimele 6 luni depãşesc plafonul stabilit de lege
- lei -
””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
luna*) 1 2 3 4 5 6
V**) 5.000 5.000 5.000 5.000 5.000 5.000
NZ***) 21 19 21 20 21 20
””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
vplaf****) 5.000 5.000 5.000 3.960 3.960 4.680

*) luna 1 - luna august 2006
luna 2 - luna septembrie 2006
luna 3 - luna octombrie 2006
luna 4 - luna noiembrie 2006
luna 5 - luna decembrie 2006
luna 6 - luna ianuarie 2007
**) Veniturile totale realizate în cele 6 luni din baza de calcul.
***) Numãrul de zile pentru care s-a achitat contribuţia pentru concedii şi
indemnizaţii, pe fiecare lunã din baza de calcul.
****) În lunile 4, 5 şi 6 veniturile pentru care s-a achitat contribuţia nu
trebuie sã depãşeascã limita a 12 salarii minime brute pe ţarã.

În acest caz, media zilnicã a bazei de calcul a indemnizaţiilor se determinã ca raport între suma veniturilor totale realizate în lunile 1, 2 şi 3, precum şi veniturile din lunile 4, 5 şi 6, plafonate potrivit legii, pe baza cãrora s-a achitat contribuţia pentru concedii şi indemnizaţii, şi numãrul total de zile pentru care s-a achitat contribuţia în aceastã perioadã.

Exemplul nr. 3 - Situaţia în care în baza de calcul intrã venituri pentru fracţiune de lunã
- lei -
””””””””””””””””””””””””””””””””””
luna*) 1 2 3 4 5 6
V 5.000 5.000 5.000 5.000 5.000 5.000
NZ 21 19 5**)+21 20 21 20
”””””””””””””””””””””””””””””””””
vplaf 5.000 5.000 5.000 990 3.960 4.680

*) Se utilizeazã lunile din exemplul nr. 2.
**) În luna a 4-a persoana a avut 5 zile lucrate şi 15 zile de concediu fãrã platã. În acest caz, veniturile realizate în cele 5 zile lucrate se plafoneazã conform legii.

Exemplul nr. 4 - Situaţia în care nu existã venituri realizate în ultimele 6 luni
”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””
luna 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
v - - 500 - - - - - - - - -
zile lucrãtoare 19 22 23 20 23 22 21 22 20 22 20 21
zile de stagiu - - 23 - - - - - - - - -
”””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””””

În acest caz, media zilnicã a bazei de calcul nu se poate determina, deoarece în ultimele 6 luni anterioare producerii riscului nu sunt venituri realizate.
multumesc foarte mult..