Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de crestere copil

Buna ziua,
Daca tatal nu are 12 luni anterior nasterii copilului stagiu de cotizare , cand este obligata mama sa revina la munca? La 11 luni sau cel tarziu cu o zi inainte de implinirea varstei de 1 an al copilului?
Multumesc
1. - Daca tatal nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu crestere copil (CCC) iar mama a optat pentru CCC pana la varsta de 1 an atunci mama va beneficia de CCC pana inclusiv in ziua in care copilul implineste 1 an.
- Nu este vorba de stagiu de cotizare ci de obtinerea de venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (concedii medicale, somaj indemnizat etc.) in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).

2. Incepand cu ziua urmatoare aceleia in care copilul mplineste 1 an inceteaza plata indemnizatiei pentru CCC iar mama poate sa reia activitatea.

3. Dar, daca ati optat pentru CCC pana la varsta de 1 an, si reluati activitatea inainte de a implini copilul 1 an (chiar si cu o zi inainte) veti putea beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane