Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cât pot beneficia de concediu medical?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cât pot beneficia de concediu medical?

Am beneficiat de 90 zile concediu medical pana la 31.07.2014 fiind si inapt consemnat pe fisa de medicina muncii. am fost la comisia de expertiza judeteana si ma amanat pana in noiembrie. Angajatorul imi poate inceta contractul de munca? Cand?
Art.61 lit.c C.mun.prevede ca, angajatorul poate dispune concedierea pentru motive care tin de persoana salariatului in cazul in care, prin decizie a organelor competente de expertiza medicala, se constata inaptitudinea fizica si/sau psihica a salariatului, fapt ce nu permite acestuia sa isi indeplineasca atributiile corespunzatoare locului de munca ocupat.
Organele competente, respectiv comisia de expertiza medicala nu au eliberat nici un document, m-au amanat pana in noiembrie. Deci angajatorul poate sa ma concedieze conform rezultatului de la medicina muncii in termen de 30 zile?
Intr-adevar, exista si aceasta posibilitate.