Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mutare gard construit numai pe terenul meu
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mutare gard construit numai pe terenul meu

Am o proprietate pe care fostul proprietar:
- a construit gardul despartitor fata de proprietatea alaturata numai pe terenul meu. Gardul este din BCA.
- a construit gardul despartitor fata de proprietatea din spate in interiorul terenului meu; cadastrul indica o alta pozitie pentru limita de proprietate, cu circa 30 cm mai in spatele gardului.

Cum pot sa fac pentru ca sa:
- gardul lateral sa fie mutat cu axul fix pe granita, nu numai pe terenul meu
- gardul din spate sa fie mutat pe limita reala de proprietate?

Mentionez ca toate imprejmuirile au fost facute fara autorizatie, in regie proprie.
O actiune in instanta.

Banuiesc ca nu va intelegeti cu vecinii, altfel nu ati mai fi scris pe un forum de juridice.

Daca va intelegeti cu vecinii, atunci este ok.
Discutati si stabiliti de comun acord cum sa mutati gardul.
Car3men a scris:
Banuiesc ca nu va intelegeti cu vecinii, altfel nu ati mai fi scris pe un forum de juridice.

Ba ma inteleg. Sa nu anticipam; nu e nimic in situatie mai mult decat am scris.

Nici nu am deschis discutia cu vecinii; pe cel din spate nici nu-l cunosc; fiind din spate, e de pe alta strada si nu am tangente cu el.

Ma intereseaza insa care e baza legala. Codul civil nu prevede explicit astfel de situatii si ma interesa ceva jurisprudenta sau interpretarea unor specialisti.

Ok , atunci daca va intelegeti, discutati cu privire la mutarea gardului pe limitele reale de proprietate.

In codul civil este reglementat acest lucru, dar trebuie sa stiti unde sa cititi si sa interpretati cum trebuie ceea ce cititi si sa vedeti care dintre articolele respective se pliaza cel mai bine pe cazul dvs. Nu va imaginati ca veti gasi ceva atat de concret scris incat sa regasiti situatia dvs. pana la identitate!!! ... totusi nu este matematica si nu gasim formule!!!
Revin la intrebarea initiala: care e baza legala si care sunt actiunile posibile, presupunand ca vecinii nu sunt de acord?

Cornel Vasile, Consilier juridic
v-am raspuns cat se poate de corect, raportandu-ma la cele relatate de dvs. V-am raspuns: daca nu sunt de acord vecinii, se poate deschide o actiune in instanta... ati raspuns ca nu ati discutat cu ei; v-am invitat sa discutati... cred ca trebuie sa recititi cu atentie ceea ce postati si ceea ce vi se raspunde.

Cornel Vasile, Consilier juridic