Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Preluare drepturi contract fidejusiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Preluare drepturi contract fidejusiune

Buna seara
Am si eu o intrebare catre dumneavoastra.
O societate de leasing isi muta sediul dint`un judet in altul, isi schimba denumirea, J`ul, consiliul de administratie, conducerea executiva. Firesc, noua societate mutata in alt judet, este succesor universal al vechii societati.
Va rog sa`mi spuneti daca noua societate a preluat de la vechea societate drepturile de garantie ce rezultau dintr`un contract de fidejusiune incheiat intre fidejusor persoana fizica si vechea societate.
Va multumesc!
da, asa ar fi firesc...
Petre Enache, Avocat
Va multumesc pt raspuns. Stiti cumva temeiul legal/?