Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Infiintare firma servici foto
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Infiintare firma servici foto

Buna ziua,
Doresc sa deschid o microintreprindere care va oferi servicii foto/video pentru diferite evenimente. Eu de profesie sunt fotograf. Am cateva nelamuriri:
1. Ce tip de contract trebuie intocmit pentru a colabora cu diferiti videografi/cameramani/hairstylisti/make-up artisti, legal. As vrea sa stiu daca exista o cale legala prin care sa nu ii platesc lunar pe acestia, ci doar pe eveniment. Se pot incheia contracte de colaborare cu persoane care nu sunt PFA?
2. In cazul unui control care vizeaza licentele software, daca sediul firmei este apartamentul in care locuiesc se vor verifica toate calculatoarele din incinta? Mentionez faptul ca in prima faza nu voi avea angajati, toata activitatea de postprocesare/montaj etc. va fi facuta doar de mine.
3. Daca voi oferi si albume foto ( la nunti/ scoli/gradinite ) va trebui sa specific un cod CAEN special?
4. Este posibil sa nu stiti, dar.. daca sunt licentiat in economie imi pot tine contabilitatea firmei singur?
~ Conținut șters la cerere ~