Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Card Euroline-2006
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Card Euroline-2006

Buna ziua,

Va rog frumos sa ma ajutati cu un sfat in rezolvarea urmatoarei probleme:
In 2005 am facut un credit cu rata fixa pentru bunuri consum cu buletinul in magazin la care in 2006 s-a atasat un card cu limita de credit .
Aceasta limita a fost retrasa esalonat din luna a-3-a 2006 pana in luna 01.2008.
creditul cu rata fixa a fost in valoare de 3000 ron iar limita de pe card in valoare de 1800 ron.
Din luna a -11-2005 si pana in prezent am platit in jur de 17000 si in momentul de fata banca mi-a calculat dobanzi,comisioane si penalitati in prezent in valoare de 8247 ron ceea ce nu mi se pare corect.
Nu am avut de la inceput informatii in domeniu si acum persoanele autorizate in domeniu la care am cerut informatii sunt retinute in a ma informa.
Am fost sunata de catre un reprezentat al bancii sa fiu de acord cu solicitarea unei cereri de esalonare in mod expres si sa fiu de acord cu acordarea unei noi linii de credit pentru asa zisa suma debitoare in valoare de 8247 cu dobanda de 5% plus alte comisioane deoarece valoare creditului este in valore de 9117 ron.
Nu vrea sa semnez acest contrat deoarece nu mi se pare corect sa platesc acest credit in termen de 48 luni cum mi s-a spus iar valoarea ratei lunare fiind de 189,94 ron .
In acest moment am platit ultima rata in valoare de 192 ron fiind in somaj cu indemnizatie lunara de 430 ron.
Imi este teama ca prin semnarea acestui contract sa nu mi se calculeze in continuare iar dobanzi,comisioane si penalitati in continuare si mi se pare ca prin aceasta noua linie de credit cu alt nr de cont si disparitia cardului se vrea stergerea clauzelor abuzive din urma..
Va rog sa imi spuneti ce pot sa fac in aceasta situatie.
Multumesc.
Aveti un contract semnat in care va sunt scrise comisioanele, penalitatea si dobanda datorata ?
Cereti bancii in scris explicatii despre suma ce v-o pretind.
Multumesc.
Astazi am solicitat bancii pe e-mail explicatii pentru suma ce mi-o pretind.
Astept solicitarea si in scris deoarece asa am cerut.
Am cerut in data de 30.07.2014 ,copie a contractului din 31.10.2005 deoarece eu nu mai gasesc acest contract si mi s-a spus ca am sa primesc aceasta copie in termen de 30 de zile.