Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Dosar medical
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Dosar medical

Buna ziua.Am lucrat la un fast-food cu contact de 3luni dar mi-am dat demisia dupa o luna.Am cerut angajatorului sa imi restituie dosarul medical (cheltuielile au fost suportate de mine desi era datoria angajatorului).La plecare a refuzat sa-mi dea dosarul.A procedat corect?
~ Conținut șters la cerere ~
Nu trebuia sa platiti examinarea medicala, la angajare, fiind obligatia angajatorului conform prevederilor Legii ssm nr. 319/ 2006
-art.7 al.(6) Măsurile privind securitatea, sănătatea şi igiena în muncă nu trebuie să comporte, în nici o situaţie, obligaţii financiare pentru lucrători.
Solicitati in scris, cu nr. de inregistrare/ data, angajatorului, restituirea partiala (deoarece ati plecat prim demisie, dupa o luna, nerespectand contractul incheiat) a sumelor platite de dvs.pentru examinarea medicala. In caz contrar, sesizati in scris, cu nr. de inregistrare/ data, ITM.
Dosarul medical se da in mana salariatului prin medicul specialist de medicina muncii (care il pastreaza conform prevederilor HG nr.355/ 2007 cu modificarile si completarile ulterioare, art.37 privind supravegherea starii de sanatate a lucratorilor) in momentul angajarii la un alt loc de munca. In momentul angajarii la un alt loc de munca, medicul specialist de medicina muncii emite o noua fisa de aptitudine, in baza fisei cu riscuri profesionale, intocmite de noul angajator, pentru locul de munca/ postul de lucru care urmeaza a fi ocupat de catre lucrator.
-art.37 (1) Dosarul medical si fisa de identificare a factorilor de risc profesional se pastreaza la structura de medicina muncii pe durata derularii contractului cu angajatorul.
(2) Dosarul medical si fisa de identificare a factorilor de risc profesional pot fi, la solicitare, predate noii structuri de medicina muncii agreate de angajator.
Va multumesc pentru informare.