Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie comuna, ce drepturi si obligatii presupune?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie comuna, ce drepturi si obligatii presupune?

buna ziua. am divortat de fostul meu sot la notar in data de 13 iunie 2014.avem un copil de 6 ani si am fost de acord cu custodia comuna a acestuia. prin conventia incheiata la mediator si apoi ulterior luata in consideratie si autentificata la notar am stabilit domiciliul minorului la mine ,un program de vizitare pentru tata si o contributie lunara a acestuia de 300 lei,eu asigurand in natura si financiar celelelte cheltuieli cu intretinerea. problema este ca tatal refuza sa acorde orice suport material. cum ar trebui eu sa procedez in aceasta situatie? va multumesc
Sa va adresati unui executor judecatoresc pt a-i pune poprire pe salariu.
Mergeti cu acordul autentificat.
dar daca e angajat fara forme legale?
Si nu stiti unde ?
Bunuri nu are ?
Daca nu si nu, va trebui sa va adresati instantei pt ca aceasta sa stabileasca o pensie raportat la salariul minim pe economie si dupa 3 luni de neplata ii faceti plangere penala.
buna seara,
din 13 iunie si pana acum,fostul meu sor mi-a virat in cont doar suma de 300 lei la data de 30 septembrie. ce trebuie sa fac pentru a recupera restantele?fac o cerere la judecatorie?ma adresez unui avocat? nu-mi permit sa cheltuiesc prea multi bani in acest sens
va multumesc
V-am scris mai sus cui va adresati, unui executor judecatoresc, nu aveti ce cauta la judecatorie. Se avanseaza o suma mica de bani.
Mai aveti varianta sa ii faceti plangere penala pt abandon de familie.