Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Perchezitie la domiciliu ilegala ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Perchezitie la domiciliu ilegala ?

Buna ziua ! In urma cu 2 saptamani , mi-a fost perhezitionata casa de vacanta deoarece acolo a dormit cateva zile se o cunostinta de a mea pe care procurorul l-a suspectat de furt , ulterior dovedindu-se ca nu era adevarata afirmatia procurorului . In timp ce pe mine m-a dus la politie cu mandat de aducere ,pe post de martor , procuroarea mi-a perchezitionat casa si mi-a luat acte , calculator, etc , inclusiv actele masinii mele personale ,care era parcata in curte . Vreau sa stiu de ce nu am fost lasat sa asist la perchezitie , eu fiind in timpul acela la politie , si de ce nu mi s-a lasat un proces verbal cu lucrurile ridicate ? Este corect ? Daca nu , unde as putea sa depun plangere si impotriva cui , impotriva procurorului sau a politiei ?Mentionez ca procuroarea este din alt judet .
1. Se mai efectueaza si ori de câte ori există indicii temeinice că efectuarea unei percheziţii este necesară pentru descoperirea şi strângerea probelor.
2. Daca urmarirea penala a început in rem sau in personam.
3. Incheierea prin care s-a dispus perchezitia poate fi atacata o data cu fondul cauzei.
Sesizarea/Plangerea se depune la Parchetul de pe linga Curtea de Apel pe raza careia s-a efectuat perchezitia.
Din continutul expuneri rezulta ca nu a fost respectata procedura.
Cred insa ca lipseste ceva esential din relatarea dvs. Este prea vadita gresala ...modul de perchezitionare si ridicarea documentelor...:)
Aveti posibilitatea sa reclamati acest lucru.Avocat Gabriela A. ,are dreptate...
Sa dispus cumva si retinerea cuiva in cauza...:)
Perchezitia,astfel cum relatati ca a fost efectuata,incalca in mod vadit normele procedurale(art.104/5 c.pr.pen).Aceasta situatie va indrituieste sa formulati plangere la procurorul ierarhic superior celui care a participat la perchezitie.In aceasta situatie procesul verbal alcatuit este nul de drept.