Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general dividende si actiuni
Discuție deschisă în Contabilitate în general

dividende si actiuni

Buna,
Va rog sa ma ajutati , am avut actiuni si le-am vindut, dividende nu au fost platite de 10 ani , mie mi se cuvine din acel profit nerepartizat de 10 ani adica pina cind mi-am vindut actiunile? Va multumesc mult !
In mod normal trebuia sa le solicitati la timpul cuvenit, parerea mea este ca puteti cere doar acele dividende a caror solicitare nu depaseste termenul de prescriptie si ma refer aici la cele pe ultimii 3 ani. Depinde insa si cum ati redactat contractul de cesiune, adica sa nu fi inserat acolo ca nu mai aveti vreo pretentie la dividendele neincasate.

Teoretic da , va apartine un drept asupra profitului net . Dar conform art. 67 alin. (5) din Legea nr. 31/1990, republicata, dreptul la actiune privind plata dividendelor se prescrie in termenul general de prescriptie de 3 ani , in consecinta mai aveti dreptul doar pentru dividendele ce s-au repartizat in ultimii 3 ani.