Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Rezolutie data de Parchet de pe langa Judecatorie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Rezolutie data de Parchet de pe langa Judecatorie

Buna ziua,

Am o rezolutie definitiva, data de Parchetul de pe langa Judecatorie.
Pana sa-mi dau seama unde s-a facut eroarea, au trecut 6 luni, ptr ca am tot depus recurs.
Iar in final concluzia a fost in defavoarea mea.
Am descoperit unde s-a facut eroarea, si as vrea sa merg mai departe, insa nu stiu unde sa apelez.
Rezolutia a fost data de Judetul Galati, iar eu sunt domiciliata in Bucuresti.
Unde mai pot interveni, ptr a deschide iar dosarul.?
Dosarul a fost intocmit initial, si trimis la Parchet, de catre un organ de politie comunala.
Eroarea a fost in felul urmator:
-constatarea la fata locului imi da dreptate, iar raportul care parchet este impotiva mea.
Cu alte cuvinte politistul se contrazice in declaratii( pe care o am in copie).

Va multumesc,
Cu respect.
Incercati sa explicati in mod clar despre ce este vorba.
Buna ziua,

Detin o proprietate (casa si teren) a parintilor mei.
Actele de vanzare-cumparare sunt cu clauza viagera, ptr ca mama mea inca mai traieste.
In anul 2002 am vrut sa vand casa, tot cu clauza unui nepot, insa mama nu s-a inteles cu el, si ulterior am preluat eu proprietatea.
Problema este ca atunci s-a efectuat cadastru si intabularea proprietatii.
In titlul de proprietate si implicit cartea tehnica, am vecinatatile la fel, insa harta de la Primarie si harta cadastrala imi arata ca vecinatatile mele sunt altele.
Doar suprafata corespunde.
Proprietatea este dispusa in forma de dreptunghi.
Pe lungimea acestuia sunt invecinata cu doi vecini, de la un capat la altul.
Pe latimea proprietatii am vecin drumuri comunale.
Pe partea de vest am intrarea in locuinta, iar in partea de est drum forestier.
Vecinul meu din partea de sud, sustine ca are vecinatate si in partea de est, si ca atare si-a construit un gard, limitandu-mi accesul la drum. Insa actul de proprietate il contrazice, aceasta fiind contatata si de politist.
Insa dupa ce i-a facut dosar penal, a trimis la parchet neurmarirea inceperii penale, pe motiv ca candva mama mea a avut o intelegere verbala cu el, ceea ce este o minciuna.
Rezolutia finala a fost ca vecinii mei nu sunt ca in actul de proprietate.
Este posibil sa-mi fie contestat actul de prorietate, in conditiile in care eu platesc impozit ca in titlul de proprietate ?
Doresc sa aflu ce cale de atac am impotriva acestei rezolutii.

Va multumesc !
Aveati 20 de zile de la comunicare rezolutiei de NUP, sa depuneti plangere la procurorul ierarhic superior, banuiesc ca termenul a trecut.
Bun, insa alta cale de atac nu exista ? la o alta institutie din Bucuresti ?
Ptr ca in provincie institutiile statului sunt mana in mana cu coruptia.

Multumesc !