Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la acces drum comunal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la acces drum comunal

Buna ziua,
Dintr-o eroare facuta cu buna stiinta de un fost primar, am ramas fara acces la singurul drum comunal.
Terenul arabil il detin cu titlul de proprietate si am ca vecinatati in partea de est drumul comunal.
Ori in harta de la primarie in partea de est am ca vecin pe Goga Grigore.
Intrebarea mea catre dvs este :
In cazul in care vecinul meu mi-a indradit accesul la drum, ce iau in considerare:
1.titllul de proprietate
2.harta cadastrala care nu corespunde cu titlul.
Datorita acestui fapt am dat jos cam 3 metridin gard ca sa pot insemanta terenul, si agentul de politie mi-a facut dosar penal, ptr distrugere.
Ce pot face in acest caz.
Va multumesc anticipat.
Cu respect.

Trebuia sa intentati o actiune civila pentru stabilirea unui drum de servitute (trecere) pe terenul vecinului, nu sa stricati gardul. Puteti sa va aparati in penal spunand ca nu aveati acces la terenul dvs., dar nu stiu cat ajuta.
Cristina Paisa, Avocat
Multumesc ptr raspuns, insa terenul este in proprietatea mea.
Vecinul mi-a pus gard pe suprafata mea de tern.
Aceasta rezulta si din actul lui de punere in posesie.
Pe ambele titluri de proprietate, si al meu si al lui, rezulta ca bucata de pamant care imi ofera acces la drum este in proprietatea mea.
Numai ca fostul primar a modificat harta, insa a pus pe harta o sageata cu acces drum.
Eu nu am facut decat sa-mi fac singura loc sa treaca un utilaj ptr insamntare.
Dar am anuntat prima data la postul de politie ca voi face acest lucru.

Va multumesc,
Cu respect.