avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 535 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dreptul la acces drum comunal
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dreptul la acces drum comunal

Buna ziua,
Dintr-o eroare facuta cu buna stiinta de un fost primar, am ramas fara acces la singurul drum comunal.
Terenul arabil il detin cu titlul de proprietate si am ca vecinatati in partea de est drumul comunal.
Ori in harta de la primarie in partea de est am ca vecin pe Goga Grigore.
Intrebarea mea catre dvs este :
In cazul in care vecinul meu mi-a indradit accesul la drum, ce iau in considerare:
1.titllul de proprietate
2.harta cadastrala care nu corespunde cu titlul.
Datorita acestui fapt am dat jos cam 3 metridin gard ca sa pot insemanta terenul, si agentul de politie mi-a facut dosar penal, ptr distrugere.
Ce pot face in acest caz.
Va multumesc anticipat.
Cu respect.


Cel mai recent răspuns: costachegoga , utilizator 00:19, 20 Mai 2014
Trebuia sa intentati o actiune civila pentru stabilirea unui drum de servitute (trecere) pe terenul vecinului, nu sa stricati gardul. Puteti sa va aparati in penal spunand ca nu aveati acces la terenul dvs., dar nu stiu cat ajuta.
Ultima modificare: Luni, 19 Mai 2014
Cristina Paisa, Avocat
Multumesc ptr raspuns, insa terenul este in proprietatea mea.
Vecinul mi-a pus gard pe suprafata mea de tern.
Aceasta rezulta si din actul lui de punere in posesie.
Pe ambele titluri de proprietate, si al meu si al lui, rezulta ca bucata de pamant care imi ofera acces la drum este in proprietatea mea.
Numai ca fostul primar a modificat harta, insa a pus pe harta o sageata cu acces drum.
Eu nu am facut decat sa-mi fac singura loc sa treaca un utilaj ptr insamntare.
Dar am anuntat prima data la postul de politie ca voi face acest lucru.

Va multumesc,
Cu respect.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rezolutie data de parchet de pe langa judecatorie costachegoga costachegoga Buna ziua, Am o rezolutie definitiva, data de Parchetul de pe langa Judecatorie. Pana sa-mi dau seama unde s-a facut eroarea, au trecut 6 luni, ptr ca am ... (vezi toată discuția)
Probleme cu drumul de acces costyciucu costyciucu buna seara revin cu subiectul legat de drumul de acces catre casa ,drumul de acces este de 33 ml lungime 5ml latime cu vecini la stanga si la dreapta ambi ... (vezi toată discuția)
Terþ invocã drept de proprietate asupra cãii de acces rodiatea rodiatea Teren cumpărat în 2009; acces de pe un drum care apare astfel, ca drum, în harta comunei şi în documentele mele cadastrale (în actele mele are şi o ... (vezi toată discuția)