Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie de invaliditate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie de invaliditate

Am urmatoarea intrebare: o persoana ce detine o profesie liberala este nevoita sa se pensioneze cu gradul 2 sau 3. In aceasta situatie mai are dreptul sa obtina venituri din profesii liberale?
1. Din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:

Art. 69
In raport cu gradul de reducere a capacitatii de munca, invaliditatea este:

a) de gradul I, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca si a capacitatii de autoingrijire;

b) de gradul II, caracterizata prin pierderea totala a capacitatii de munca, cu pastrarea capacitatii de autoingrijire;

c) de gradul III, caracterizata prin pierderea a cel putin jumatate din capacitatea de munca, persoana putand sa presteze o activitate profesionala, corespunzatoare a cel mult jumatate din timpul normal de munca.

2. Asadar:
- daca beneficiaza de pensie de invaliditate gr. I sau gr. II inseamna ca si-a pierdut total capacitatea de munca, deci nu mai poate desfasura o activitate lucvrativa retribuita;
- daca beneficiaza de pensie de invaliditate gr. III poate desfasura o activitate lucrativa dar nu mai mult de 4 ore pe zi.

3. In cazul unei pensii de invaliditate gr. III poate sa obtina venituri din activitatea de PFA dar sa nu cumva sa reiasa din documente ca lucreaza mai mult de 4 ore pe zi.