avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... factura restanta din 2006
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

factura restanta din 2006

caz: o persoana nu a mai platit factura vodafone prin 2005 in iarna deoarece, dupa nenumarate insistente, telefoane date la serviciul lor cu clientii, in care a facut sesizari cu privire la faptul ca ii "dispareau" ba minutele gratuite de pe telefon, ba mesajele, ba nu mai stia ce tarif are devreme ce "Stimatul" vodafone se stie ca "fura" la facturi.
in fine, in primavara lui 2009 se fac 3 ani de cand persoana respectiva ar fi trebuit sa plateasca fabuloasa suma de 120 lei.
si....surpriza: ii vine acasa o hartie colorata viu, chiar vesela, alb-rosu prin care e instiintata de catre un SRL cu nume de fabrica de carnati (nu stiu daca am voie sa ii dau numele) ca are de plata 804,85 lei, catre firma respectiva. si ca, factura nr..... din 2006-05-17 trebuie platita musai in 5 zile, ca daca nu, o d-na avocat o sa o dea in judecata si o sa-i faca si o sa-i dreaga.
Am niste nelamuriri: la 3 ani nu se prescrie orice plata sau datorie? asta ar fi una.
daca la 3 ani se prescriu datoriile, sa inteleg ca stimata doamna avocat a asteptat pur si simplu sa se faca 3 ani, sau ma rog, se fac pe 17, adica peste 48 de ore de acum pt ca sa poata sa ceara aceasta suma practic marita de 7 ori?
in hartia respectiva este lasat un numar de tel si un cont in care trebuie pusi banii respectivi.
va rog sa ma lamuriti, luni cand voi intra in discutie cu stimata doamna avocat, vreau sa am temele facute.
nu sunt de parere sa iti lasi datoriile neplatite, dar sa astepti sa trimiti o instiinare de plata aproape 3 ani fara 2 zile, mi se pare de-a dreptul de domeniul fantasticului. de ce nu m-a instiintat pana acum? de ce nu m-a instiintat la 3 luni ca sa platesc mai putin?
deci, dragi colegi de forum, spuneti-mi va rog care este legea exact.
repet: factura din 2006-05-17.(care nu apare nicaieri in scrisoarea trimisa iar eu tineam minte ca nu mai platisem o luna, undeva in decembrie 2005 si le-am si spus atunci ca daca vor continua sa ma fure cu nesimtire, n-o sa mai platesc).
multumesc pentru eventualele sfaturi si pareri!
Legea care reglementeaza prescriptia extintiva e Decretul nr.167/1958, care prevede la art.3 ca :" termenul de prescriptie este de 3 ani" si la art.1 aveti o definitie juridica a ceea ce inseamna prescriptia:" dreptul la actiune, avand un obiect patrimonial, se stinge prin prescriptie, daca nu a fost exercitat in termenul stabilit de lege."

Daca factura este emisa la data de 17.05.2006, rezulta ca termenul se implineste peste doua zile, respectiv la data de 18.05.2009. In cazul in care nu este inregistrata pe rolul instantei o actiune in pretentii pana la aceasta data, datoria e prescrisa.
In cazul in care se va inlatura o astfel de exceptie, va veti apara invocand modul eronat de calcul sau modul abuziv in care vi s-a stabilit obligatia de plata, raportata la clauzele contractului incheiat.
In primul rand, bun gasit tuturor consultanti, utilizatori, moderatori - am revenit pe site.

Vedeti si dispozitiile din Codul de procedura civila art 405-405^5 cu privire la prescriptia dreptului de a cere executarea silita.
nu este pe rol nimic, atata timp cat se spune in scrisoare: :in situatia in care nu veti da curs prezentei notificari vom demara procedurile de recuperare (...) prin plata voluntara sau prin executare silita, pe calea unei actiuni in justitie, urmand ca dv sa suportati bla bla bla".
deci? ce fac in continuare? imi platesc datoria fata de vodafone, 120 lei, dar executorilor nu vreau sa le dau nimic, sunt prea ingrati!X-(
cum ma sfatuiti?
multumesc mult!
daca a expirat termenul de prescriptie extinctiva si nu a fost introdusa nici o actiune pentru recuperarea sumei, creditorii nu isi mai pot recupera creanta, deci dvs nu mai trebuie sa le platiti. Problema este ca daca dvs recunoasteti aceasta datorie, in scris, in corespondenta dintre dvs si creditor, inainte de implinirea termenului de prescriptie, acesta se intrerupe si incepe o noua prescriptie care curge de la data la care ati facut recunoasterea datoriei. Asa ca mare atentie !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Prescriptie datorie telefonie mobila CristianSan CristianSan Salut Am gasit azi cand am ajuns acasa in cutia de scrisori un plic de la o firma de recuperare creante o somatie de plata insotita de o alta hartie ce se ... (vezi toată discuția)
Top factoring - recuperare creante 2004-2010 bianca1 bianca1 Buna ziua, in urma cu ceva timp am primit un telefon de la top factoring prin care mi s-a adus la cunostinta ca am o datorie la vodafon. Pe un ton civilizat am ... (vezi toată discuția)
Recuperatorii nu-mi dau pace carmen silva carmen silva buna ziua, problema mea este urmatoarea: parintii mei au decedat in martie2005. In anul 2006 am vandut imobilul unde au locuit, iar eu am parasit orasul ... (vezi toată discuția)