Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Filmare fara acordul persoanei
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Filmare fara acordul persoanei

Buna ziua,

Sunt intr-o situatie foarte complicata in momentul de fata.

In urma cu aproximativ o luna sotia, la insistentele si manipularile unui psihopat, a inceput o relatie cu acesta, ulterior intretinand si relatii sexuale. In legatura cu acest aspect am clarificat absolut toate detaliile si vom merge mai departe impreuna, dar.... din discutiile cu sotia am inteles ca ar fi fost filmata in timpul unui act sexual, fara acordul ei. As dori sa stim ce putem face in legatura cu acest ultim aspect si ce solutii ar exista pentru a intra in posesia acelei filmari, a o distruge, etc

Tot in cazul de fata vrem sa stim daca Politia poate face o actiune de perchezitie la domiciliul subiectului pentru a constata aceasta infractiune.

De asemenea dorim sa stim ce actiuni putem intreprinde pentru a-l da in judecata pentru daune morale, drept la imagine, etc.

Orice informatie ne puteti oferi va suntem pe deplin recunoscatori.

O saptamana cat mai placuta.
cristianM2014, utilizator
Plangere la politie pt ce ? sexul cu nevasta altuia nu se pedepseste cat e liber consimtit.
Apoi nu exista dovada filmarii, aveti doar spusele sotiei dvs. care nici ea nu stie sigur ca a fost filmata. Daca stia ca e filmata, inseamna ca a fost de acord, daca a aflat apoi, cum a aflat, i s-a aratat ? Putea sa o ia de atunci. I s-a zis ? Atunci nu are dovada.
Daca va santajeaza, ii faceti plangere, abia atunci.
daca o publica, il actionati in instanta civila pt a-i cere daune, nu dvs, ci sotia desigur.
La putin timp dupa actul sexual in sine, sotia a observat aparatul foto-video pe televizor in pozitie optima sa prinda situatia respectiva (indreptat cu obiectivul spre pat) si totodata a apucat sa vada o luminita verde, slab intermitenta.

Ulterior l-a intrebat pe subiect cand a folosit ultima data aparatul si daca in momentul respectiv era pornit si inregistra, el negand vehement acest lucru si manipuland-o in continuare sotia l-a crezut la momentul respectiv si mult timp dupa aceea.

La o alta discutie, intre sotie si fostul amant, fiind vorba ca un prieten de al lui se uita la filme xxx, a spus ceva de genul "eu nu ma uit la astfel de filme, cand pot sa le fac... vorba vine"....

Sincer in acest moment sunt 99% sigur ca exista cel putin o astfel de inregistrare si nu as vrea sa astept publicarea ei pe internet (asta daca nu s-a intamplat deja) sau distribuirea acesteia catre "prietenii" subiectului...

cristianM2014, utilizator
@cristianM2014

Cum s-a mai spus, mai sus, nu aveti alta varianta decat sa va continuati viata si sa asteptati ca situatia sa evolueze intr-o directie sau alta, asumandu-va riscurile de imagine, daca inregistrarile devin publice (exista aceasta posibilitate).
Nu aveti ce face din urmatoarele motive: nu a fost vorba de viol, nu aveti certitudinea existentei inregistrarilor, nu ati fost santajat... pana una-alta inregistrarile (daca exista) sunt private.
Din fericire mai este o varianta, ce implica unele riscuri, pentru a demonstra ca inregistrarea exista si/sau s-a facut publica. Sper sa revin in cel mai scurt timp cu mai multe amanunte si ulterior sa incercam sa luam o decizie ca urmare a dovezilor pe care le vom obtine.

P.S. Textul:
"Vedetiva de ale voastre ptr atat cat u si el va vedeti de treaba va ramane la trecut. Daca nu ...voi juca alte carti care... poate nu vor fii placute absolut delloc ptr voi. K? "

suna putin a santaj sau a amenintare ?
"Alte carti ... neplacute" pot fi si plangeri penale pt. inducerea in eroare a organelor penale (fost denunt calomnios). Daca voi faceti vreo plangere penala si din ancheta nu se gasesc acele inregistrari, poate fi vorba de denunt calomnios. Nu a zis explicit ca distribuie vreun film porno cu nevasta-ta. Poate nici nu asta a vrut sa zica. Poate nevasta-ta si minte ca a filmat-o, asa sunt unele, se autovictimizeaza. Sau poate a vrut sa fie filmata si acum ii pare rau dar ii e jena sa spuna ca a vrut si ea. Ipotezele pot fi multe.