Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Autorizaþie schimbare geamuri?
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Autorizaþie schimbare geamuri?

Bună seara,

Dacă cineva îşi schimbă geamurile clasice cu geamuri termopan, în cazul în care mărimea termopanului corespunde mărimii geamurilor clasice, şi în acest caz trebuie autorizaţie ?

Vă mulţumesc.
Pt. schimbat geamul/geamurile nu trebuie nicio autorizatie. Nici pt. inlocuirea ferestrei/ferestrelor nu e nevoie de autorizatie de constructie, daca sunt indeplinite niste cerinte : sa se pastreze forma, dimensiunile si golurile tamplariei. Ferestrele fac parte din tamplaria unui imobil (alaturi de usi, etc). Dupa cum observati legiuitorul nu spune nimic despre materialele din care este confectionata tamplaria : lemn, metal, pvc, etc.
O observatie: nu confundati geamul cu fereastra! Nu va spun cu ironie, dar sunt lucruri diferite si presupun abordari diferite.
Da, geamul este placa de sticlă care se montează într-un cadru fix, adică fereastra. Am încurcat termenele.

În loc de geam trebuia să scriu fereastră.

Vă mulţumesc pentru răspuns.