Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... legislatie sesizari
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

legislatie sesizari

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca, atunci cand o persoana face o sesizare catre o institutie, reprezentantii acelei institutiei pot dezvalui persoanei reclamate numele reclamantului, daca acest lucru se cere expres de persoana reclamata. Indiferent daca raspunsul dvs. este da sau nu, va rog sa-mi spuneti care este temeiul legal in baza caruia imi dati acest raspuns.
Va multumesc.
- art. 43 din Legea 188/1999:
(1)Functionarii publici au obligatia sa isi indeplineasca cu profesionalism, impartialitate si in conformitate cu legea indatoririle de serviciu si sa se abtina de la orice fapta care ar putea aduce prejudicii persoanelor fizice sau juridice ori prestigiului corpului functionarilor publici.
......

- art.46 din Legea 188/1999
Functionarii publici au obligatia sa pastreze secretul de stat, secretul de serviciu, precum si confidentialitatea in legatura cu faptele, informatiile sau documentele de care iau cunostinta in exercitarea functiei publice, in conditiile legii, cu exceptia informatiilor de interes public.
Va multumesc foarte mult, apreciez raspunsul si promptitudinea acestuia.