Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Abatere disciplinara
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Abatere disciplinara

Doresc sa ma consult cu dvs. in legatura cu o problema de serciviu in administratia publica locala. In urma finalizarii unei proceduri, solicitata de catre un cetatean, s-a omis trimiterea instiintarii in scris catre acesta, respectiv a faptului ca s-a aprobat, de catre forurile superioare indreptatite, inscrierea unei mentiuni de modificare a statutului sau civil. Mentionez ca in momentul repartizarii lucrarii dupa aprobare, mentiunea respectiva s-a inscris de indata, dar datorita volumului mare de lucrari/angajat, ca urmare a disponibilizarilor a fost o scapare, iar cetateanul respectiv fiind nemultumit ca nu a fost instiintat va depune o sesizare scrisa in acest sens. Considerati ca acest fapt constituie abatere disciplinara si cum ati incadra-o ca si gravitate ? Va multumesc.
Daca dvs. aveati obligatia de a transmite respectiva adresa, se poate considera ca ati savarsit o abatere disciplinara prin incalcarea obligatiei dvs. ca functionar public.
ART. 43
(1) Funcţionarii publici au obligaţia să îşi îndeplinească cu profesionalism, imparţialitate şi în conformitate cu legea îndatoririle de serviciu şi să se abţină de la orice faptă care ar putea aduce prejudicii persoanelor fizice sau juridice ori prestigiului corpului funcţionarilor publici.
ART. 77
(1) Încălcarea cu vinovăţie de către funcţionarii publici a îndatoririlor corespunzătoare funcţiei publice pe care o deţin şi a normelor de conduită profesională şi civică prevăzute de lege constituie abatere disciplinară şi atrage răspunderea disciplinară a acestora.
Daca puteti dovedi ca ati savarsit din culpa respectiva omisiune, atunci puteti scapa fara sanctiune...:)
Parerea mea e ca ati putea primi cea mai simpla sanctiune - mustrarea scrisa, asta daca nu sunt alte detalii/consecinte care nu le-ati expus sau nu exista unele persoane care sa va aiba la suflet...
Tanjiani, utilizator