Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale punct de lucru - mai mult de 5 angajati
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

punct de lucru - mai mult de 5 angajati

buna dimineata

in cazul in care o SC infiinteaza un punct de lucru unde va avea mai mult de 5 angajati am inteles ca trebuie solicitat la Finante emiterea unui CUI, este corect?
va rog sa ma indrumati ce anume trebuie solicitat.

multumesc frumos
060 Declaraţie de înregistrare fiscală/Declaraţie de menţiuni pentru sediile secundare (OMFP 262/2007) Formular 060

o Se utilizează la înregistrarea sediilor secundare care au obligaţii de plată. Se completează şi se depune de către contribuabilii care, potrivit Legii nr. 273/2006 privind finanţele publice locale, cu modificările şi completările ulterioare, au organizate puncte de lucru stabile cu minimum 5 angajaţi pentru respectivul punct de lucru şi au obligaţia să solicite înregistrarea fiscală a acestora, ca plătitor de impozit pe venituri din salarii.

Declaraţia se depune direct sau prin împuternicit/reprezentant legal/reprezentant fiscal la registratura organului fiscal în a cărui rază teritorială se află punctul de lucru, sau la poştă prin scrisoare recomandată.

dati o cautare pe internet "toate formularele cu explicatii" si veti ajunge la site-ul anaf, click pe formularul 060 si il descarcati. Formularul cuprinde si intructiunile de completare.

Va multumesc frumos.

O dupa-masa placuta