Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general declarare punct de lucru
Discuție deschisă în Contabilitate în general

declarare punct de lucru

Va rog mult sa ma ajutati, cu textul de lege, potrivit caruia punctul de lucru cu minim 5 salariati, aflat in alt judet decat sediu social al firmei, trebuie declarat si la ANAF de care apartine sediul social. Din legislatia citita, eu inteleg ca trebuie sa depun decl. 060 la ANAF unde este deschis punctul de lucru.
Ma aflu in situatia de a ma plimba pe drumuri, pt ca cei de la ANAF de care apartine pct de lucru nu imi primeste decl. 060, fara declaratia. de sediu secundar inregistrata la finantele de care apartin cu sediul.
multumesc.
Punctul de lucru infiintat se declara la organul fiscal in a carui raza teritoriala se afla domiciliul fiscal al contribuabilului care le infiinteaza prin depunerea "Declaratiei privind sediile secundare" (Ordinul 1329/2004).
Daca punctul de lucru are minim 5 angajati, codul fiscal pentru punctul de lucru se solicita la organul fiscal in a carui raza teriotriala se afla punctul de lucru, prin depunerea formularului 060.

normele metodologice de aplicare a art. 74 din Codul de procedura fiscala:
"71.1. Prin sediu secundar se intelege o sucursala, agentie, reprezentanta sau alte asemenea unitati fara personalitate juridica, inclusiv de tipul celor definite de art. 8 din Codul fiscal.

71.2. Declararea sediilor secundare se face prin completarea datelor corespunzatoare din declaratia privind sediile secundare. Declaratia se depune la organul fiscal competent care va inregistra informatiile respective in registrul contribuabililor fara a atribui cod de identificare propriu sediilor secundare astfel declarate.

71.3. Contribuabilii care, potrivit legii, au obligatii de plata la sedii secundare vor inregistra sediile secundare la organul fiscal in a carui raza teritoriala se afla situate acestea, prin completarea si depunerea declaratiei de inregistrare fiscala. Declaratia va fi insotita de o copie de pe certificatul de inregistrare fiscala a contribuabilului de care apartine sediul secundar si de pe dovada detinerii cu titlu legal a spatiului."
~ Conținut șters la cerere ~
Este vorba de un punct de lucru la Brasov, si sediul social Ploiesti; Ce sa fac in situatia in care la PL. nu imi inreg. decl. de sediu secundar, si nici cei de la BV nu imi primesc 060? vor expira si cele 30 de zile, in care tb sa inregistrez la finante punctul de lucru. Sa incerc sa depun la registratura Pl decl. de sediu secundar, fara sa mai pomenesc de cati salariati am la pct de lucru?
cchivu a scris:

Va rog mult sa ma ajutati, cu textul de lege, potrivit caruia punctul de lucru cu minim 5 salariati, aflat in alt judet decat sediu social al firmei, trebuie declarat si la ANAF de care apartine sediul social. Din legislatia citita, eu inteleg ca trebuie sa depun decl. 060 la ANAF unde este deschis punctul de lucru.
Ma aflu in situatia de a ma plimba pe drumuri, pt ca cei de la ANAF de care apartine pct de lucru nu imi primeste decl. 060, fara declaratia. de sediu secundar inregistrata la finantele de care apartin cu sediul.
multumesc.

Aici [ link extern ] .

De acolo reiese ca:

"Declaratia se depune directsau prin imputernicit/ reprezentant legal/ reprezentant fiscal la registratura organului fiscal competent [...].
Organul fiscal competent este organul fiscal in a carui raza teritoriala se afla punctul de lucru."

Concluzia nu poate fi decat ca se depune doar unde e punctul de lucru, Functionarii sunt si ei oameni (nu-i scuz, dar fac si ei, destul de des din pacate, lucrurile dupa ureche, fara sa verifice textul legii), dar in momentul in care le veti duce extrasul din MO vor da inapoi.
~ Conținut șters la cerere ~