Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... am fost lovita
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

am fost lovita

Am fost lovita de un vecin in usa apartamentului meu, cu usa metalica.Am fost apoi amenintata ca ma bate de ma nenoroceste.Agresiunea ar fi fost mult mai violenta daca nu reuseam sa inchid usa.Mi-am scos certificat medico-legal dar nu am necesitat spitalizare.Am intrat in concediu medical datorita puseului de tensiune pe care l-am facut.Am stat o zi la politie ca sa-mi inregistreze plangerea ca penala, dar ei au inregistrat-o civila ca sa nu se inregistreze cu evenimente si sa le strice statisticile.Ce ma sfatuiti sa fac?:((
Precizez ca sunt din GALATI de unde este si actualul ministru al internelor platit din bani publici.
Data post: Duminica, 17 Mai 2009, 09:37
Subiect: RE: am fost lovita

Apreciez grija de a nu leza sensibilitatile "organelor" dar mi se pare un act de cenzura asupra acestui forum faptul ca ultima parte a mesajului a fost stearsa atat timp cat erau informatii din presa iar limbajul meu era civilizat..Precizez ca atat timp cat am fost plimbata o zi intreaga pe la politie doar, doar imi schimb plangerea din penala in civila, pentru ca apoi sa fie inregistrata ca civila - doar ca Politia Romana platita din impozitele noastre sa nu-si strice statisticile privitoare la infractiuni - am macar dreptul sa ma plang ca banii pe care-i platesc pentru salariile acestor domni sunt aruncati in vant.Si poate daca pozitia oamnilor pregatiti sa cunoasca si sa aplice LEGEA in tara asta ar fi mai ferma nu s-ar mai intampla cum s-a intamplat acum cativa ani (tot la GALATI) ca o avocata sa fie ucisa cu focuri de arma in fata blocului desi ceruse ordin de restrictie pentru individul respectiv dar tot niste colegi de-ai ei magistrati il refuzasera.
Asa ca doamnelor moderatoare inainte de a cenzura un mesaj ganditi-va ca inainte de a fi profesionisti sunteti cetateni, iar pe justitie nu stam prea roz!!!!
Vivian Ingrid, utilizator
Ce insinuati cu precizarea ca Ministrul de Interne este din Galati,ca este platit din bani publici...!
Daca ati fost agresata,formulati plingere. Este dreptul dvs. Numai ca trebuie sa si probati agresiunea...:)
Fapta constituie infractiune ,fara doar si poate. Din descrierea dvs. reiese clar cu m s-au petrecut lucrurile, insa, in legislatia penala romana, a fost adoptat criteriul nr. de zile ingrijiri medicale, pentru ca cererea persoanei vatamate sa poata fi luata in calcul ca fiind penala. Dar aceasta modalitate este gresita, din punctul meu de vedere, deoarece , atata timp cat in doctrina ,in lit . de specialitate se opineaza ca orice fel de agresiune , fie ea si psihica , morala , se incadreaza in sfera acestei infractiuni.Dvs . ati fost atat lovita , cat si amenintata , iar doar printr-un noroc lucrurile nu au stat mai rau.Prin fapta vecinului dvs. , acesta a incalcat legea, deoarece persoanei fizice ii sunt garantate prin constitutie drepturile fundamentale: -Dreptul la viata, precum si dreptul la integritate fizica si psihica ale persoanei sunt garantate.
Libertatea individuala si siguranta persoanei sunt inviolabile.
Persoanele au deasemenea dreptul de a se adresa justitiei , atunci cand drepturile recunoscute de lege le-au fost incalcate, iar aceia care au incalcat legea penala, trebuie sa raspunda conform vinovatiei lor.
Insasi denumirea acestui art. din C. penal ,,lovirea si alte violente" , ne induce ideea ca poate fi vorba si despre o violoenta si suferinte de ordin psihic si ca atare, plangerea dvs. ar fi trebuit sa fie luata in considerare ca fiind o plangere penala.
Mie mi se pare aberant ca legea sa pretinda sa te prezinti la medicul legist plin de vanatai, ..echimoze, rani sau cucuie, pentru ca intr-adevar sa poati obtine un certificat medical care sa-ti garanteze faptul ca vinovatul va fi tras la raspundere. Ar trabui sa se ia in calcul si starea psihica a persoanei, sa se faca si un alt tip de evaluare, nu doar de ordin fizic .
In alta ordine de idei, conform legii..practicii...si a altor criterii in functie de care omul poate dovedi ca a fost victima unei agresiuni, trebue neaparat ca victima sa fi avut martori...ghinionul multor victime este acela ca nu s-a nimerit nimeni prin preajma in acel moment si altfel, descurajat de lege , omul renunta, faptuitorul este incurajat sa faca pe durul si sa incalce legea in continuare , politia , asa cum ati spus si dvs. are mai putin de lucru , statisticile ies mai bine....
Ce puteti face? v-ati inregistrat cu o plangere civila ....macar cereti-i daune morale...daca macar asta veti reusi. Poate individul se alege macar cu o amenda..cine stie.

studentica a scris:

Fapta constituie infractiune ,fara doar si poate. Din descrierea dvs. reiese clar cu m s-au petrecut lucrurile, insa, in legislatia penala romana, a fost adoptat criteriul nr. de zile ingrijiri medicale, pentru ca cererea persoanei vatamate sa poata fi luata in calcul ca fiind penala. Dar aceasta modalitate este gresita, din punctul meu de vedere, deoarece , atata timp cat in doctrina ,in lit . de specialitate se opineaza ca orice fel de agresiune , fie ea si psihica , morala , se incadreaza in sfera acestei infractiuni.Dvs . ati fost atat lovita , cat si amenintata , iar doar printr-un noroc lucrurile nu au stat mai rau.Prin fapta vecinului dvs. , acesta a incalcat legea, deoarece persoanei fizice ii sunt garantate prin constitutie drepturile fundamentale: -Dreptul la viata, precum si dreptul la integritate fizica si psihica ale persoanei sunt garantate.
Libertatea individuala si siguranta persoanei sunt inviolabile.

Mie mi se pare aberant ca legea sa pretinda sa te prezinti la medicul legist plin de vanatai, ..echimoze, rani sau cucuie, pentru ca intr-adevar sa poati obtine un certificat medical care sa-ti garanteze faptul ca vinovatul va fi tras la raspundere. Ar trabui sa se ia in calcul si starea psihica a persoanei, sa se faca si un alt tip de evaluare, nu doar de ordin fizic .

Nu sunt sigura ca inteleg anumite lucruri..

In primul rand, in cazul infractiunii de " loviri si alte violente ", astfel cum este prev. de art. 180 alin 1 C.p. -varianta tip, sunt incriminate " lovirea sau orice alte acte de violenta cauzatoare de suferinte fizice ".
Varianta agravata de la alin. 2 incrimineaza " lovirea sau actele de violenta care au pricinuit o vatamare corporala ce necesita pentru vindecare ingrijiri medicale de cel mult 20 de zile ".

Diferenta dintre aceste doua variante este data de gravitatea rezultatului, respectiv existenta sau inexistenta ingririlor medicale. Mai exact, in cazul variantei tip se produc doar suferinte fizice, pentru care nu sunt necesare ngrijiri medicale.

Nu vad de ce, in cazul in care nu sunt necesare ingrijiri medicale , cererea persoanei vatamate nu ar putea fi luata ca fiind penala, atata timp cat, conform legii penale , o astfel de fapta constituie infractiunea prev. si ped. de disp. art 180 alin 1 C.p.

In al doilea rand, in ceea ce priveste elementul material al acestei infractiuni, este adevarat ca se incadreaza orice fel de violenta fizica, morala, constrangere psihica, dar aceasta numai in masura in care se produce urmarea imediata prevazuta de textul legal si anume o suferinta fizica sau o leziune si nu una PSIHICA, astfel cum am inteles din cele spuse de dvs. Obiectul juridic al acestei infractiuni consta in relatiile sociale care presupun ocrotirea persoanei impotriva violentelor producatoare de suferinte fizice.

celina, utilizator
persoana care ne-a scris a fost lovita cu o usa metalica in cap. Chiar daca , printr-un noroc ,nu s-a ales cu capul spart, nu inseamna ca fapta incriminata de art. 180 alin. 1 nu s-a comis , iar pe langa aceasta , persoana a mai fost si amenintata cu o bataie si mai crunta. Deci suferintele provocate sint atat de ordin fizic cat si psihic. In practica, uneori, pt. simpla atingere fara drept a unei persoane, aceasta a putut depune plangere penala.
Dincolo de orice dezbatere , care este pura teorie , oricum, insist pe faptul ca cererea ar fi trebuit inregistrata ca fiind o plangere penala.
In practica, lovirea presupune o multitudine de acte de agresiune ale unei persoane impotriva altei persoane, prin folosirea fie a corpului propriu, fie a unor obiecte contondente sau chiar a unor acte de violenta morala. Constituie infractiunea de lovire si aruncarea in victima cu un obiect, dar si lovirea acesteia cu palma, piciorul ori alta parte a corpului, ca si amenintarea victimei care in fuga cade si se loveste. Ca exemplu de act de violenta poate fi asmutirea unui caine asupra victimei, care are ca urmare muscarea sau trantirea la pamant a acesteia, precum si tragerea de par, de urechi sau chiar punerea unei piedici urmate de caderea victimei. S-a retinut ca act de violenta chiar si suferinta pricinuita de victima ei insesi printr-un accident, daca acesta constituie rezultatul constrangerii infractorului.
Suferintele sunt de ordin psihic pentru ca, in cazul de fata, avem si o amenintare si nu pentru ca art. 180 ar prevede astfel de urmari.

In cazul de fata sunt de acord ca s-au savarsit infractiunile de lovire ( art. 180 alin 1 ) si de amenintare ( art. 193 ).