Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... suma maxima despagubire casco
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

suma maxima despagubire casco

Buna ziua,

Imi puteti spune va rog cum se calculeaza suma maxima despagubire pt polita casco? Am polita la Omniasig, primul inspector care a calculat suma pe care sunt ei dispusi sa o plateasca pt reparatie a dat o suma, iar al doilea cu care am vorbit dupa o perioada de timp si care a preluat cazul mi-a dat o suma mai mica cu 1000 de lei, spunandu-mi ca modalitatea de calcul pentru suma maxima este: se scad 10% fransiza si 25% epava din valoarea asigurarii.
Primul inspector scazuse doar 10% din suma asigurata, de aici diferenta.
Cei din call center nu stiu sa imi explice...#-o

Multumesc!
Noi nu putem sa va raspundem pentru ca polita este la dv. si in conditiile de asigurare atasate,, gasiti metodologia de calcul, la capitolul "Plata daune/dauna totala".
In principiu, asa se calculeaza despagubirea {SA-minus fransiza-minus val. pieselor ce pot fi recuperate/reutilizate (va apartin prin pastrarea epavei)}, insa valoarea retinuta pentru epava , sa nu depaseasca 25% (adaptare la RCA)
nucu$, utilizator
multumesc, o sa verific. :)