Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incadrare in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incadrare in munca

Se mai poate beneficia de reducerea normei didactice in cazul in care se revine la catedra mai repede cu 1 an si in oras nu exista cresa?
Nu eu, binenteles. Sotia revine din 15 sept anul acesta. Oare in baza carei legi le-au fost diminuate normele colegelor ei, de la 18 la 14 ore/sapt. E vorma de invatamant, unde norma este de 18/sapt.
HoriaB, utilizator
In Legea nr.63/2011 se prevede ca, personalul didactic din învăţământul preuniversitar cu o vechime efectivă în învăţământ de peste 25 de ani, cu gradul didactic I, beneficiază de reducerea normei didactice cu două ore săptămânal, fără diminuarea salariului.
Buna seara! Reducerea normei didactice cu 2 ore este valabila si pentru educatoare cu vechime peste 25 ani si daca da,va rog un temei legal.multumesc!

Cornel Vasile a scris:

Cu scuzele de rigoare, textul art.262 si urm a fost modificat prin OUG 49/2014, si are urmatorul continut:
art.262 din Legea 1/2011
4) Norma didactica de predare-invatare-evaluare prevazuta la alin. (3) lit. c), d) si e) pentru personalul didactic de predare si de instruire practica cu o vechime in invatamant de peste 25 de ani, cu gradul didactic I, si cel din corpul profesorilor mentori se poate reduce cu 2 ore saptamanal, fara diminuarea salariului, cu incadrarea in bugetul aprobat."
(5) Norma didactica se poate reduce ca urmare a solicitarii cadrului didactic, adresata directorului scolii.
(6) Personalul didactic de predare si de instruire practica, care beneficiaza de reducerea normei didactice, poate avea dreptul la remunerarea activitatii in regim de plata cu ora sau cumul de norme, doar dupa efectuarea normei complete, prevazute la alin. (3) lit. c), d) si e).

Prin urmare , la solicitarea cadrului didactic se poate reduce norma didactica.

In opinia mea, intrucat in categoria personalul didactic de predare intra si educatorul/educatoarea
[ link extern ]