Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Credit prescris
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Credit prescris

Buna ziua,
In urma cu aproximativ 7 ani am contractat un imprumut bancar in valoare de 5000euro pentru o terta persoana iar respectiva de 4 ani nu a mai efectuat nici o plata.Eu m-am mutat de la adresa de corespondenta,presupun ca au fost trimise instiintari de plata...pentru ca telefonic nu am discutat cu nimeni.Anul trecut am primit i instiintare la noua adresa(desi nu stiu cum au aflat-o) de la firma de recuperari kruk cum ca datoria a fost cesionata si le datorez suma de 19.000ron..si amenintarile de rigoare,,,Am sunat la banca respectiva si tot ce mi-au putut spune a fost ca nu mai figurez cu nici o datorie si contul meu este 0.Intrebarea mea in cazul de fata este:Datoria a fost prescrisa sau nu ? Au dreptul legal sa ma actioneze in instanta?
Mentionez ca nu am semnat nici un acord de plata si dupa cum spuneam mai sus nu s-a mai platit de 4 ani !!
Va multumesc!
molitrix, utilizator
Nu puteti sti daca datoria este prescrisa sau nu, daca prescriptia a fost intrerupta sau nu, suspendata sau nu, decat in momentul in care veti contesta executarea si veti vedea pe ce probe se bazeaza creditorul, respectiv kruk. Alta varianta ar fi sa va milogiti pe la usa lor sa va arate acte si dovezile in baza carora s-au indreptat impotriva dvs., insa nu cred ca este o solutie viabila.
Deci prin urmare nu pot decat sa astept sa ma execute..oricum nu am bunuri,, decat eventual sa puna poprire pe salariu..
Daca nu aveti bunuri cu atat mai bine, insa de ce sa va puna poprire pe salariu, e vorba de 1/3 din salariu care nu este putin, poate nici nu au dreptate, poate nu au acte, poate a intervenit prescriptia, nu avem de unde sa stim, dar este bina sa incercati sa va aparati.