Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Eliberare medicamente
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Eliberare medicamente

Daca un farmacist elibereaza un medicament unei persoane, acea persoana decedeaza in urma unui soc anafilctic - alergie la unul din constituenti, farmacistul are vreo raspundere pentru cele intamplate ?
Nu cred, deoarece farmacistul i-a oferit medicamentul impreuna cu prospectul, pe care sunt scrise clar componentele si daca stia ca e alergic la asa ceva si a luat medicamentul e vina pacientului, daca nu se stia ca e alergic n-are nimeni nicio vina. Pe farmacist nu l-a insarcinat nimeni sa stabileasca daca pacientul are sau nu alergii la n-spe substante. Cel mult medicul care i-a dat reteta ar putea fi tras la raspundere, dar numai in cazul ca stia/banuia ca pacientul e alergic.

De ex. daca sunt alergic la alune si cumpar un produs pe care scrie ca poate contine alune e vina mea, nu e vina supermarketului/producatorului.
tgeorgescu, utilizator