Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Eliberare bonuri de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Eliberare bonuri de masa

Buna seara , am lucrat la o firma 1 an de zile , iar luna trecuta in data de 14 mi-am facut demisia , mi-am facut lichidarea la zi , fara nici o problema , am avut zile de concediu de odihna luate in avans , 6 zile de concediu , mi-au retinut din salariu pe cele 6 zile dar mi-au spus ca nu imi pot elibera bonurile din data de 1.07 - 14.07 , in contractul individual scrie ca pana in data de 10 inclusiv trebuie sa munceasca angajatul pentru a primii bonurile , eu am lucrat pana in data de 14 si nu primesc bonurile , ma duc de nas nu ?
Legea nr. 142/1998 privind acordarea tichetelor de masă prevede urmatoarele :

"Art. 5
(1) Angajatorul distribuie salariaţilor tichetele de masă, lunar, în ultima decadă a fiecărei luni, pentru luna următoare.

(2) În condiţiile prevăzute la alin. (1), angajatorul distribuie, pe salariat, un număr de tichete de masă corespunzător numărului de zile lucrătoare din luna pentru care se face distribuirea.

Art. 6.
(1) Salariatul poate utiliza, lunar, un număr de tichete de masă cel mult egal cu numărul de zile în care este prezent la lucru în unitate."
Daca aveti asa ceva mentionat in c.i.m, atunci angajatorul va induce in eroare .