avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 845 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Poate fi fapta penala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Poate fi fapta penala?

Buna seara. am si eu o intrebare.
nu de mult timp niste cunostinte mi-au cerut informatii despre niste persoane care se prostitueaza ( care sunt locurile pe unde umbla, cum arata, cu ce se imbraca, cat cer)
Nu am dat nume, adresa sau nr de tel., dar in schimb le-am dat aceste informatii. Acum chiar regret.
Precizez ca nu am avantaje materiale sau sexuale dand aceste informatii, nici nu am fost clientul acestor prostituate vreodata.
Intrebarea mea este daca dand aceste informatii unor "posibili" clienti nu am savarsit cumva o fapta penala?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 15:42, 10 August 2014
De unde aveati dvs. acele informatii despre persoanele care se prostitueaza? Dvs. ati comis o infractiune penala daca stiati ca anumite persoane exercita niste fapte ilicite si nu ati facut plangere.
Parca in Noul Cod Penal prostitutia nu mai era infractiune, sau s-a schimbat iar legea?
Nu m-am referit la prostitutie, m-am referit la art. 213 din NCP. Sper ca e de la sine inteles ca exista un proxenet in spatele doamnelor de inalta societate.
aceia de la care am aflat si eu nu erau proxenetii lor ci clientii.
alte ori mi-au dat chiar ele informatii, dar nu am devenit niciodata clientul lor.
Nu este fapta penala ceea ce ati facut.
Nubsunteti obligat la nimic ca sa dati informatii.
Mai ales ca stiti de la altii...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Infractiunea de proxenetism prin metoda lover woman nu exista? CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Buna seara, M-a intreb si va intreb si pe voi de ce nu exista infractiunea de proxenetism prin metoda lover woman, dar exista in schimb sub forma ... (vezi toată discuția)
Infractiunea de trafic de persoane prin metoda lover boy CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Buna seara, Ma intereseaza daca are cineva practica judiciara cu privire la infractiunea de trafic de persoane prin asa zisa metoda lover boy. Eu nu am ... (vezi toată discuția)
Clientii prostituatelor Pedro5 Pedro5 Cum este legea acuma pentru clientii prostituatelor? Se poate pedepsi? Multumesc (vezi toată discuția)