Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Poate fi fapta penala?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Poate fi fapta penala?

Buna seara. am si eu o intrebare.
nu de mult timp niste cunostinte mi-au cerut informatii despre niste persoane care se prostitueaza ( care sunt locurile pe unde umbla, cum arata, cu ce se imbraca, cat cer)
Nu am dat nume, adresa sau nr de tel., dar in schimb le-am dat aceste informatii. Acum chiar regret.
Precizez ca nu am avantaje materiale sau sexuale dand aceste informatii, nici nu am fost clientul acestor prostituate vreodata.
Intrebarea mea este daca dand aceste informatii unor "posibili" clienti nu am savarsit cumva o fapta penala?
Va multumesc.
De unde aveati dvs. acele informatii despre persoanele care se prostitueaza? Dvs. ati comis o infractiune penala daca stiati ca anumite persoane exercita niste fapte ilicite si nu ati facut plangere.
Parca in Noul Cod Penal prostitutia nu mai era infractiune, sau s-a schimbat iar legea?
Nu m-am referit la prostitutie, m-am referit la art. 213 din NCP. Sper ca e de la sine inteles ca exista un proxenet in spatele doamnelor de inalta societate.
aceia de la care am aflat si eu nu erau proxenetii lor ci clientii.
alte ori mi-au dat chiar ele informatii, dar nu am devenit niciodata clientul lor.
Nu este fapta penala ceea ce ati facut.
Nubsunteti obligat la nimic ca sa dati informatii.
Mai ales ca stiti de la altii...