Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Detasare la locul de munca !Ajutor !
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Detasare la locul de munca !Ajutor !

Buna seara.Astazi mi s-a terminat concediul medical si mi-am sunat seful sa il intreb cum voi lucra.Dansul mi-a raspuns ca am fost detasat si ca de maine o sa lucrez la alta unitate.Se poate sa ma anunte intr-un timp atat de scurt despre aceasta detasare,intr-un interval de timp atat de scurt ?Nu mi s-a dat nici un act care sa afirme faptul ca am fost detasat,plus ca voi suferi o modificare de functie la noul angajator.Am luat legatura cu noul angajator si mi s-a spus ca nici acolo nu am vreun act care sa ateste faptul ca am fost detasat,noului angajator i s-a comunicat doar despre aceasta detasare.Va multumesc anticipat !
Detaşarea este actul prin care se dispune schimbarea temporară a locului de muncă, din dispoziţia angajatorului, la un alt angajator, în scopul executării unor lucrări în interesul acestuia. În mod excepţional, prin detaşare se poate modifica şi felul muncii, dar numai cu consimţământul scris al salariatului.
Daca nu ma prezint maine la noul angajator ma poate pune nemotivat ?
Salariatul poate refuza detasarea dispusa de angajatorul sau numai in mod exceptional si pentru motive personale temeinice. Salariatul detasat are dreptul la plata cheltuielilor de transport si cazare, precum si la o indemnizatie de detasare, in conditiile prevazute de lege sau de contractul colectiv de munca aplicabil (art.46 Codul muncii).
Mi se plateste transportul daca distanta este de aprox 5 kilometri ?
Conform dispozitiei amintite anterior, da.