Forum Discuţii juridice Executare silită am dat unei persoane un imprumut cu contract la ...
Discuție deschisă în Executare silită

am dat unei persoane un imprumut cu contract la notariat

am dat unei persoane cu contract de imprumut suma de 6000 eu si 1000 i am trimis prin western union in grecia ca ramasese in pana cu masina de 1 an am dat actele la un executor ,el lucreaza la firma sotiei nu-i opreste cota parte din salariu acum i a incuviintat sa-i opreasca banii prin sentinta pe firma,si vroiam sa intreb daca ma puteti ajuta si indruma as avea castig de cauza daca ii fac o plangere penala conform art 239,
1-Daca ati demarat procedura de executare silita,care este interesul pentru complicare suplimentara situatie si demararea unei plangeri penale ?
2-
Art. 239
Abuzul de încredere prin fraudarea creditorilor
(1) Fapta debitorului de a înstrăina, ascunde, deteriora sau distruge, în tot sau în parte, valori ori bunuri din patrimoniul său ori de a invoca acte sau datorii fictive în scopul fraudării creditorilor se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 3 ani sau cu amendă.
(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează fapta persoanei care, ştiind că nu va putea plăti, achiziţionează bunuri ori servicii producând o pagubă creditorului.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate.

as avea castig de cauza daca ii fac o plangere penala conform art 239,

Este hazardat a emite raspuns avand in vedere ca din topicul dv nu rezulta elemente care sa conduca la concluzia ca sunt intrunite conditiile invocarii savarsirii infractiunii precizate de dv
deci sa nu depun plangere penala,ma gandeam ca poate de frica imi va inapoia banii
Plangere penala pentru ce? Care este baza plangerii penale?