Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... CREDIT C.H.F PE TERMEN DE 30 DE ANI SI ANUME LOCUINTA
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

CREDIT C.H.F PE TERMEN DE 30 DE ANI SI ANUME LOCUINTA

buna ziua. sunt din judetul braila am o problema si anume:am luat de la banca in anul 2007 un inprumut de 700 mil lei dar in valuta de c.h.f la acea perioada iera de 2,200 ron cu o rata lunara de 400 ron,in acesti ani a crescut dublu dobanda si rata.va rog sa ma indruma_ti sau un sfat ,ce sa fac sau unde as putea obtine mai multe informati privind problema mea va multumesc ptr intelegere

[ va rog, nu mai scrieti cu majuscule, multumesc]
gi-jane2, moderator
Alaturi de dobanzile majorate, netransparente, variabile, de comisioanele de risc, precum si de alte comisioane practicate de catre banci, si clauza de risc valutar este una abuziva,in defavoarea consumatorului. Dvs. ati semnat un contract tip, preformulat cu banca, neavand timp sa-l studiati si fortat fiind sa acceptati toate clauzele impuse de catre banca, in mod abuziv.
In mod evident, dvs. platiti in acest moment dublu rata lunara, fata de cea de la momentul contractarii in 2007. Cu siguranta banca nu v-a informat la momentul incheierii contractului asupra acestui risc valutar, obligandu-va pe dvs. ca si consumator sa va asumati intreaga responsabilitate a cresterii cursului de schimb valutar.
Ar fi indicat sa promovati o actiune in instanta si sa consultati/angajati un avocat specializat in domeniu, mai cu seama ca Romania, fiind membra a Uniunii Europene, Dreptul Uniunii este aplicabil si instantelor din tara noastra, pe al caror rol in prezent se afla din ce in mai multe dosare de acest gen.
Raluca Iliescu, Avocat