Forum Discuţii juridice Fonduri europene, finanţări ... Accesare fonduri europene pentru trimitere ...
Discuție deschisă în Fonduri europene, finanţări nerambursabile, grant-uri

Accesare fonduri europene pentru trimitere voluntari/medici in tari africane

Buna ziua,

Doresc să deschid un ONG, prin care să pot trimite studenți la medicină, împreună cu medici, în țări în care este nevoie de asistență medicală de bază.

Etapele deschiderii ONG-ului le cunosc, singura problemă este finanțarea.
Cum pot să accesez fonduri europene de acest gen? Cum se numesc ele? Care sunt condițiile? După cât timp le pot accesa? Pentru a trimite medici, împreună cu echipamente medicale + medicamente, am nevoie de ceva apropări de la Ministerul Sănătății sau de la Ministerul de Interne/Externe?
Fondurile europene pentru ONG-uri sunt limitate si au ca obiective dezvoltarea tarilor pe mai multe planuri. Este posibil ca UE sa aiba si fonduri alocate dezvoltarii tarilor africane. La nivel european/mondial exista astfel de organizatii cu vechime in acesta activitate . Le puteti gasi pe internet pentru a va informa despre cum se finanteaza astfel de activitati.
Puteti lua legtura cu Centrul National de Voluntariat din Romania.
Dorinta dumneavoastra este contrara Acordului Cadru cu UE si a Cadru Strategic Naţional. Finantarea unui astfel de proiect inseamna deturnare de fonduri. Aveti grija cum utilizati termenii. Daca ii pregatiti pentru zonele defavorizate din Romania este una, pentru Africa este altceva. Accesati finantari direct de la Comisia UE destinate acestor tipuri de actiuni.