Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Se pot constitui doua asociatii de proprietari pe o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Se pot constitui doua asociatii de proprietari pe o singura scara?

Buna seara,

Va rog sa ma ajutati cu un raspuns:
un bloc are doua scarii si pe fiecare scara este cate o asociatie de locatari respectiv proprietari cu bransament comun la Apa nova Bucuresti.
In cazul in care sunt datorii mari la intretinere, implicit facturi mari neplatite la Apa nova se poate face pe una dintre scari o noua asociatie? practic o a treia asociatie de proprietari.
Se doreste infiintarea unei a treia asociatii si in acest caz vom avea 2 asociatii pe o singura scara.
Ideea este sa se faca un nou bransament la Apa Nova la care sa se lege doar proprietarii care sunt cu intretinerea la zi.Se poate face acest lucru?
care sunt etapele care trebuie urmate?
Multumesc anticipat!
Nu se poate, nu este logic si nu rezolva problemele pe care le aveti acum.
Apa intra in bloc dar se mai si evacuiaza iar sistemul de evacuare nu aveti cum sa-l separati prin sisteme de colectare separate.
Energia electrica ce se consuma pentru iluminatul comun pe casa scarii si la subsol nu aveti cum sa-l separati [prin bransamente separate.
Subsolul tehnic si terasa scarii raman in ncomun si nu aveti cum sa le intretineti decat impreuna.
Usa de la intrare, interfonul, scarile... sunt comune si nu aveti cum sa le separati.
Curatenia, gunoiul... sunt tot comune...
Apoi sa aveti 2 presedinti, doau comitete, doua comisii de cenzori si doi administratori pe aceeasi scara e o comedie.
Iar daca peste un an o sa constatati ca si din noua asociatie formata din apartamentele 1,3,7,8,12,13,18, 22,25,27, 29, 31,32, 33 si 38 vor inregistra iar restante 8 apartamente, ce o sa faceti? O sa faceti alta asociatie compusa din celelalte 7 apartamente?
Daca putetisa decupati scara in doua cred ca merge. Propun sa incercati. Sunt si eu curios sa vad daca reusiti.
Daca putetisa decupati scara in doua cred ca merge.

Indiferent de curiozitatea utilizatorilor sau de vointa proprietarilor,exista o dispozitie in vigoare care trebuie respectata

L nr 230/2007 Art. 5
(1) Asociatia de proprietari se înfiintează prin acordul scris a cel putin jumătate plus
unu din numărul proprietarilor apartamentelor şi spatiilor cu altă destinatie decât aceea
de locuintă, din cadrul unei clădiri. Acordul se consemnează într-un tabel nominal,
anexă la acordul de asociere.
(la data 21-Jan-2008 Art. 5, alin. (1) din capitolul II reglementat de Art. 4 din capitolul II din Norme Metodologice din 2007 )
(2) În clădirile de locuinte cu mai multe tronsoane sau scări se pot constitui asociatii de
proprietari pe fiecare tronson ori scară în parte numai în conditiile în care nu există o
proprietate comună aferentă tronsoanelor sau scărilor care nu poate fi delimitată.
(la data 21-Jan-2008 Art. 5, alin. (2) din capitolul II reglementat de Art. 5 din capitolul II din Norme Metodologice din 2007 )
(3) Dacă este cazul, asociatiile de proprietari înfiintate pe scări sau tronsoane de clădire
îşi reglementează între ele raporturile juridice cu privire la aspectele tehnice comune
acestora, printr-o anexă la acordul de asociere.