Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... intarziere emitere decizie limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

intarziere emitere decizie limita de varsta

Tatal meu a implinit in luna mai varsta pt. pensionarea la limita de varsta. Deocamdata are decizie de invaliditate nerevizuibila de anul trecut. Are 60 de ani, 40 de ani de munca, varsta de pensionare redusa cu 5 ani datorita grupei II de munca. A depus cererea pt trecere la limita de varsta in aprilie. Am primit mai multe informatii de la CJP: fie ca se calculeaza inca, fie ca decizia este la semnat si ultima varianta e ca mai avem de asteptat chiar si 1 an sau 2 ani pt. ca tatal meu se judeca cu CJP pt o adeverinta cu niste sporuri depusa in 2011 si dosarul e la comisia de contestatii.
Ce nu intelegem noi e ce legatura are una cu alta pt ca CJP a depus deja o intampinare ca nu recunoaste sporurile din adeverinta, ca de obicei, de altfel si procesul continua. Nu trebuie totusi emisa decizia?
Multumesc.
monagab1, utilizator
multumim.

O seara frumoasa!