Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract Colectiv de Munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract Colectiv de Munca

Buna ziua!

Am si eu cateva intrebari:

1.Daca exista un Regulament Intern (firma are 40 salariati), este obligatoriu un Contract Colectiv de Munca?
2. CCM se inregistreaza la ITM?
3. Daca raspunsul este "da".... pentru fiecare modificare/adaugare in cadrul CCM, se face act aditional urmat de inregistrare la ITM?

Multumesc anticipat si va doresc o zi buna!

andad, utilizator
1.Daca exista un Regulament Intern (firma are 40 salariati), este obligatoriu un Contract Colectiv de Munca?

Incheierea ccm la societatile care au peste 21 de salariati nu este obligatorie. Legea prevede ca , negocierea c.c.m. este obligatorie.

2. CCM se inregistreaza la ITM?

CCM la nivel de angajator se inregistreaza la ITM.

3. Daca raspunsul este \"da\".... pentru fiecare modificare/adaugare in cadrul CCM, se face act aditional urmat de inregistrare la ITM?

Raspuns este afirmativ .

Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc ....dar nu prea inteleg urmatoarea fraza "Incheierea ccm la societatile care au peste 21 de salariati nu este obligatorie. Legea prevede ca , negocierea c.c.m. este obligatorie."

Sa inteleg ca...daca nu se doreste negociere ...nu este necesar CCM?

Cornel Vasile, Consilier juridic
Potrivit art.229 alin.2 C.mun., negocierea colectiva la nivel de unitate este obligatorie, cu exceptia cazului in care angajatorul are incadrati mai putin de 21 de salariati.

Intr-adevar, negocierea este obligatorie , insa la finalul negocierii pot exista doua situatii :
- incheierea c.c.m., daca partile se inteleg.

- neincheierea c.c.m. , in situatia in care partile nu ajung la un acord comun.
Neincheierea ccm ce presupune? Exista sanctiuni?
Ramane valabil regulamentul intern(care nu se negociaza cu salariatii)?
Multumesc foarte mult!
Cornel Vasile, Consilier juridic
Art. 217 din Legea 62/2011:
(1) Constituie contraventii urmatoarele fapte si se sanctioneaza astfel:
....
b) refuzul angajatorului de a incepe negocierea contractului colectiv de munca, cu amenda cuprinsa intre 5.000 lei si 10.000 lei;
(2) Constatarea contraventiilor si aplicarea sanctiunilor se fac de catre Inspectia Muncii.

Regulamentul Intern ramane valabil indiferent daca se incheie sau nu c.c.m.