Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... negociere ccm
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

negociere ccm

Buna ziua.din cate inteleg este obligatorie initierea negocierii unui contract colectiv de munca in cadrul firmei, dar nu si incheierea lui. Prin urmare, putem sa punem capat negocierii ajungand la concluzia ca nu este nevoie de inchierea unui ccm la nivel de unitate?Aveti un model pentru o asemenea concluzie?Multumesc
Se poate decide neincheierea c.c.m. la sfarsitul negocierilor.

La un control al ITM-ului veti putea face dovada initierii negocierii si ca la sfarsitul acesteia nu s-a incheiat c.c.m. din varii motive.

PROCESUL – VERBAL DE NEGOCIERE A CCM
(SEMNAT DE ACELEASI PARTI CARE SEMNEAZA CCM)

Avand in vedere prevederile Codului Muncii, respectiv Art. 229., si avand in vedere ca incepand cu ___.___.:
- sunt încadraţi mai mult de 20 de salariaţi in cadrul companiei noastre;
- nici unul din salariati nu este membru de sindicat;

reprezentantii angajatilor si patronatul au hotarat inceperea negocierilor pentru semnarea CCM.

Au existat obiectiuni pe tot parcursul desfasurarii procedurilor de negociere (din partea ambelor parti), dupa cum urmeaza :
.....

Astfel, partile inteleg sa nu incheie un contract colectiv la nivel de unitate deoarece nu pot sustine clauze mai favorabile salariatilor comparativ cu cele reglementate de Codul muncii

Drept pentru care am incheiat prezentul process-verbal in dublu exemplar, cate unul pentru fiecare parte semnatara.

Reprezentanţii salariaţilor:
- …………………………………….

Repr. Patronat UNITATEA - S.C. _________________ S.R.L.
SEMNATURA, STAMPILA………………………
Buna ziua!
Pentru un colectiv relativ fluctuant, de cca 23-28 angajati, acest PROCES – VERBAL DE NEGOCIERE A CCM care are ca si concluzie finala neincheierea unui ccm din varii motive, trebuie intoctmit in fiecare an din momentul in care se depasesc 21 angajati?

Multumesc!
Este bine de intocmit anual.