Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT COLECTIV DE MUNCA LA NIVEL NATIONAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT COLECTIV DE MUNCA LA NIVEL NATIONAL

Buna ziua,

Mai este in vigoare contractul colectiv de munca la nivel national pentru fiecare ramura?

Va multumesc.
1. Incepand cu anul 2011 nu se mai incheie Contract colectiv de munca unic la nivel national (CCMUNN).

2. Contractele colective de munca se pot negocia la nivel de unitati, grupuri de unitati si sectoare de activitate.

Exista anumite ccm care sunt inca in vigoare.

Despre care sector de activitate este vorba?
Este vorba despre industria textilelor.
CCM nr. 408/ 2007 incheiat la nivel de Ramura Textile si Produse Textile a expirat .

In prezent,nu s-a incheiat un astfel de c.c.m.
In situatia in care NU exista contract colectiv la nivel de ramura, este obligatoriu sa existe la nivel de unitate? Si daca este, va avea forma libera? Este vorba de management al deseurilor nepericuloase.