Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CONTRACT COLECTIV DE MUNCA LA NIVEL NATIONAL
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CONTRACT COLECTIV DE MUNCA LA NIVEL NATIONAL

Buna ziua,

Mai este in vigoare contractul colectiv de munca la nivel national pentru fiecare ramura?

Va multumesc.
Nu este obligatoriu ca la nivel de unitate sa existe c.c.m.

Legea prevede numai obligativitatea negocierii , in cazul in care angajatorul are incadrati peste 21 de salariati.
Intre timp am gasit raspunsurile in Lege, dar multumesc pentru raspunsul rapid.
Am inteles ca CCM nu este obligatoriu, doar negocierea colectiva (art 229 din Codul Muncii, si art.129 din Legea dialogului social). Insa nu gasesc norma pentru forma, continutul, documentarea.... negocierii colective. Imi puteti indica ceva reper in acest sens? (da, sunt mai mult de 21 de angajati)
Si ce inseamna "unitate"? Punctele de lucru sunt unitati distincte, sau societatea este o unitate?
Orsolya Szőnyi, utilizator
In general , societatea este o unitate.

Pasii sunt:
- initiativa negocierii. Initiativa negocierii apartine patronului.

- Convocarea reprezentantilor salariatilor.

- intocmirea procesului-verbal, la prima reuniune a partilor.

- Desfasurarea negocierii care trebuie finalizata in termen de 60 de zile de la initierea negocierii. La fiecare intalnire se incheie un proces-verbal in care sunt mentionate opiniile dezbaterii, propunerile si deciziile luate.

Toate deciziile luate vor fi consemnate in procesele-verbale.

www.avocatnet.ro/forum/discu...
Multumesc!