Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... bun comun
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

bun comun

Unul dintre soti vinde un imobil - bun comun. Ce cai legale are la dispozitie celalalt sot care nu a stiut de vanzare?
Va multumesc.
Poate cere anularea actului de vanzare-cumparare a acelui bun.
Anularea actului de vanzare-cumparare.
Suntem in prezenta unui act de dispozitie ,in speta instrainarea unui bun imobil , unde nu mai functioneaza acel mandat tacit reciporc intre soti (incident in cazul bunurilor mobile).Asadar, aveti posibilitatea sesizarii instantei de judecata (judecatoria in a carei raza teritoriala e situat imobilul), in vederea pronuntarii nulitatii contractului de vanzare cumparare.
Este nulitate relativa sau absoluta?
Este nulitate absoluta , deoarece s-au incalcat dispozitii imperative ale legii care regelementeaza comunitatea de bunuri in devalmasie.