Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Acte divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Acte divort

Buna ziua,

As dori daca se poate sa-mi enumerati si mie toate actele necesare pentru divort.
Suntem amandoi de acord da viitorului fost sot ii este lene sa vina cu mine la tribunal, sau sa dea vreun ban pentru divort
Mentionez ca numai stam impreuna de anu trecut din septembrie(si el mia adus acasa toate lucrurile, deci nam facut parasire de domiciliu)

Va multumesc anticipat si sper sa ma ajute cineva
Certificat de casatorie original,certifificat nastere copil minor copie,taxa timbru,cerere chemare in judecata,orice acte pe care le considerati relevante pentru a dovedi motivele precizate in actiune.
Mergeti la notar daca nu ii este lene sa mearga la notar.
Ii puteti spune ca veti apela la avocat daca nu vine la notar si nu o sa se scrie deloc bine de el si o sa achite si cheltuielile de judecata cu avocatul conform legii.Nu trebuie sa angajati avocat daca il convingeti in acest mod sa mearga la notar;)

Trebuie sa va judecati ca sa divortati daca nu vine la proces.
Instanta nu va crede ca ii este lene sa vina...