avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termenul de prescriptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termenul de prescriptie

In anul 1991 am cumparat 130 mp de teren + locuinta. S-a facut act de vanzare-cumparare pe constructie + teren.
Din 1991 am platit impozit pe teren + casa.
Ulterior am obtinut autorizatie de demolare si constructie. Am intabulat casa si terenul. Timp de 23 de ani am platit impozit ca proprietar.
Acum, am vrut sa vand proprietatea si s-a constatat, in istoric, ca 100 mp de teren erau "in folosinta" cf. legii 58/74, si deci trebuie sa obtin titlul de proprietate pe cei 100 mp.
Cum se procedeaza?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 07:32, 14 August 2014
Va trebuie ordinul prefectului pentru atribuirea celor 100 mp. Se rezolva in 2-3 saptamani.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ordinul prefectului pt. curte si gradina anipopa anipopa Buna ziua.In anul 1977 parintii mei au cumparat o casa.Conform unei Legi din acea perioada, terenul aferent casei si gradina intrau automat in proprietatea ... (vezi toată discuția)
Legea 58/1974 chiritanicolae chiritanicolae Tatal meu a cumparat in 1975 o casa cu teren ,in bucuresti, pe atunci in sect.7...terenul a trecut la vremea respectiva in proprietatea statului conform legii ... (vezi toată discuția)
Fond funciar iuliurs iuliurs Teren preluat de Stat conform Legea 58/74 Buna ziua, Va rog un raspuns la urmatoarea intrebare. Terenurile intravilan preluate de Stat prin art ... (vezi toată discuția)