Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Termenul de prescriptie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Termenul de prescriptie

In anul 1991 am cumparat 130 mp de teren + locuinta. S-a facut act de vanzare-cumparare pe constructie + teren.
Din 1991 am platit impozit pe teren + casa.
Ulterior am obtinut autorizatie de demolare si constructie. Am intabulat casa si terenul. Timp de 23 de ani am platit impozit ca proprietar.
Acum, am vrut sa vand proprietatea si s-a constatat, in istoric, ca 100 mp de teren erau "in folosinta" cf. legii 58/74, si deci trebuie sa obtin titlul de proprietate pe cei 100 mp.
Cum se procedeaza?
Va multumesc.
Va trebuie ordinul prefectului pentru atribuirea celor 100 mp. Se rezolva in 2-3 saptamani.