Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contract de intretinere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contract de intretinere

un contract de intretinere, incheiat pentru doua persoane, poate fi reziliat numai pe jumatate?
Contractul de intretinere poate fi desfiintat pentru neexecutarea culpabila a obligatiilor de catre oricare dintre partile contractante.

Rezolutiunea contractului se poate dispune numai daca, din culpa debitorului, creditorul intretinerii nu a primit intretinerea cuvenita.

Obligatia rezultata dintr-un contract de intretinere cu pluralitate de creditori este indivizibila.

Obligatia este considerata indeplinita doar daca s-a executat integral fata de toti beneficiarii dreptului de intretinere.

Contractul de întreţinere

Art. 2256
Aplicarea regulilor de la renta viageră
(1) Dispoziţiile art. 2.243-2.247, Art. 2249, Art. 2251 alin. (1) şi Art. 2252 se aplică în mod corespunzător şi contractului de întreţinere.

(2) În lipsa unei stipulaţii contrare, obligaţia de întreţinere este indivizibilă atât în privinţa creditorilor, cât şi în privinţa debitorilor.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
daca contractul nu este desfiintat, testamentul facut la 20 ani dupa contract, este valabil?