avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort amiabil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort amiabil

Buna ziua
Cum se procedeaza pentru un divort amiabil, fara copii in legatura cu :
- apartament achizitionat prin programul "Prima casa", pe numele ei, la care a platit 10 rate.
- autoturism achizitionat prin imprumut de nevoi personale, pe numele lui, la care inca nu a platit nicio rata.
Sunt casatoriti de 4 ani.
S-au inteles(verbal) ca ea sa ramana cu apartamentul si cu tot ce este in el iar el sa ramana cu autoturismul.

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 15:58, 14 August 2014
~ Conținut șters la cerere ~

Daca tot s-au inteles sa mearga direct la notar.
Puteti face intai un sondaj pt pret sa vedeti cum ati iesi mai ieftin.
Cu creditele cum s-au inteles ? Daca nu sunt coplatitori in creditul celuilalt, e mai bine ca nu mai implica si banca si ramane fiecare sa isi achite creditul pt bunul lui.

Puteti merge la notar daca semnati tot.
Aveti dreptul de a merge cu avocat la notar.
Se poate si la instanta dar poate fi mai complicat.
Ultima modificare: Joi, 14 August 2014
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cum se procedeaza ca sa ce? Cine sa ramana cu creditele? Sunteti coplatitori? Doriti sa iesiti din creditul celuilalt? NU conteaza? Doriti doar o asigurare ca nu va executa banca daca celalalt nu plateste? Alte bunuri personale aveti?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj amiabil, variante adela_53 adela_53 Buna seara, In vara acestui an s-a incheiat divortul, dupa 3 ani de casatorie. Eu detin un apartament dobandit inaintea casatoriei , apartament in care am ... (vezi toată discuția)
Divort la notar si partaj credite adtr adtr Buna ziua, Eu si sotul meu vrem sa divortam, suntem amandoi de acord, avem un copil de 8 ani. Am vrea sa divortam la notar, si tot acolo sa facem partajul. ... (vezi toată discuția)
Partaj akantha akantha buna seara, as dori si eu niste sfaturi,situatia este dificila, dar am sa incerc sa o prezint cat mai simplu -vor divortat de comun acord, inaintand si ... (vezi toată discuția)