Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort amiabil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort amiabil

Buna ziua
Cum se procedeaza pentru un divort amiabil, fara copii in legatura cu :
- apartament achizitionat prin programul "Prima casa", pe numele ei, la care a platit 10 rate.
- autoturism achizitionat prin imprumut de nevoi personale, pe numele lui, la care inca nu a platit nicio rata.
Sunt casatoriti de 4 ani.
S-au inteles(verbal) ca ea sa ramana cu apartamentul si cu tot ce este in el iar el sa ramana cu autoturismul.

Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~

Daca tot s-au inteles sa mearga direct la notar.
Puteti face intai un sondaj pt pret sa vedeti cum ati iesi mai ieftin.
Cu creditele cum s-au inteles ? Daca nu sunt coplatitori in creditul celuilalt, e mai bine ca nu mai implica si banca si ramane fiecare sa isi achite creditul pt bunul lui.

Puteti merge la notar daca semnati tot.
Aveti dreptul de a merge cu avocat la notar.
Se poate si la instanta dar poate fi mai complicat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Cum se procedeaza ca sa ce? Cine sa ramana cu creditele? Sunteti coplatitori? Doriti sa iesiti din creditul celuilalt? NU conteaza? Doriti doar o asigurare ca nu va executa banca daca celalalt nu plateste? Alte bunuri personale aveti?