avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... OBLIGATORIU ANGAJARE
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

OBLIGATORIU ANGAJARE

Buna ziua, am si eu o dilema legata de obligativitatea contractelor de munca. Sotul meu detine o intreprindere individuala cu obiect de activitate comercializare bauturi alcolice in magazine specializate. Intrebarea mea este daca eu pot sa vand in crama fara un contract de munca.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 15:52, 14 August 2014
OUG 44/2008 :
art.2 - În sensul prezentei ordonante de urgenta, termenii si expresiile de mai jos au urmatoarele semnificatii:
...
i^1) soţia/soţul titularului întreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate – soţia/soţul titularului întreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate care, fără a fi înregistrată/înregistrat în registrul comerţului şi autorizată/autorizat să funcţioneze ea însăşi/el însuşi ca titular al întreprinderii individuale/persoană fizică autorizată sau fără a fi salariată/salariat, participă în mod obişnuit la activitatea întreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate, îndeplinind fie aceleaşi sarcini, fie sarcini complementare, în condiţiile legii;
...

Prin urmare, puteti desfasura activitate fara a fi salariata I.I. daca participati în mod obişnuit la activitatea întreprinderii individuale îndeplinind fie aceleaşi sarcini, fie sarcini complementare, în condiţiile legii;zice autorizate, îndeplinind fie aceleaşi sarcini, fie sarcini complementare, în condiţiile legii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sotia unui pfa poate participa la activitate? braicauc braicauc Sotia unui PFA poate participa la activitatea de vanzare a unui magazin sau trebuie angajata cu contract de munca? Exista alta procedura de inregistrare a ... (vezi toată discuția)
Conditii de angajare membrii din familia titularului Ionela0107 Ionela0107 Ce firma de genul II-IF-PFA poate avea angajati membri din familie fara a fii obligati sa aiba carte de munca? Unde s-ar putea incadra aceasta conditie si daca ... (vezi toată discuția)
Pfa ptr meditatii adrian140 adrian140 Buna ziua Doresc sa fac un PFA ptr meditații ( alte forme de invatamant) Daca in actul constitutiv este trecut faptulca sotul/sotia participa si el la ... (vezi toată discuția)