Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA ptr meditatii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA ptr meditatii

Buna ziua
Doresc sa fac un PFA ptr meditații ( alte forme de invatamant)
Daca in actul constitutiv este trecut faptulca sotul/sotia participa si el la activitate conform articolului de mai jos, asta le da dreptul sa desfășoare activitatea amândoi pe un singur PFA, fără ca soțul / soția sa fie angajata a PFA -ului.
17 octombrie 2016, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 828 din 19
octombrie 2016.

i^1) soţia/soţul titularului .../persoanei
fizice autorizate care, fără a fi înregistrată/înregistrat în registrul
comerţului şi autorizată/autorizat să funcţioneze ea însăşi/el însuşi ca
titular al întreprinderii individuale/persoană fizică autorizată sau fără
a fi salariată/salariat, participă în mod obişnuit la activitatea
întreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate, îndeplinind fie
aceleaşi sarcini, fie sarcini complementare, în condiţiile legii;
Da, in acest caz nu se discuta de contract de munca. Ati mai pus aceasta intrebare si deja vi s-a raspuns destul de clar acol.