avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 962 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... PFA ptr meditatii
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

PFA ptr meditatii

Buna ziua
Doresc sa fac un PFA ptr meditații ( alte forme de invatamant)
Daca in actul constitutiv este trecut faptulca sotul/sotia participa si el la activitate conform articolului de mai jos, asta le da dreptul sa desfășoare activitatea amândoi pe un singur PFA, fără ca soțul / soția sa fie angajata a PFA -ului.
17 octombrie 2016, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 828 din 19
octombrie 2016.

i^1) soţia/soţul titularului .../persoanei
fizice autorizate care, fără a fi înregistrată/înregistrat în registrul
comerţului şi autorizată/autorizat să funcţioneze ea însăşi/el însuşi ca
titular al întreprinderii individuale/persoană fizică autorizată sau fără
a fi salariată/salariat, participă în mod obişnuit la activitatea
întreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate, îndeplinind fie
aceleaşi sarcini, fie sarcini complementare, în condiţiile legii;
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 13:06, 27 Septembrie 2019
Da, in acest caz nu se discuta de contract de munca. Ati mai pus aceasta intrebare si deja vi s-a raspuns destul de clar acol.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua, eu și soția mea actualmente șomeri neindemnizați ... stefantp stefantp Bună ziua, Eu și soția mea actualmente șomeri neindemnizați peste 46 ani dorim sa constituim un pfa/srl. Dorim sa știm dacă putem beneficia de ... (vezi toată discuția)
Sotia unui pfa poate participa la activitate? braicauc braicauc Sotia unui PFA poate participa la activitatea de vanzare a unui magazin sau trebuie angajata cu contract de munca? Exista alta procedura de inregistrare a ... (vezi toată discuția)
Obligatoriu angajare TANICO TANICO Buna ziua, am si eu o dilema legata de obligativitatea contractelor de munca. Sotul meu detine o intreprindere individuala cu obiect de activitate ... (vezi toată discuția)