Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Eu și soția mea actualmente șomeri ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Eu și soția mea actualmente șomeri neindemnizați ...

Bună ziua,

Eu și soția mea actualmente șomeri neindemnizați peste 46 ani dorim sa constituim un pfa/srl. Dorim sa știm dacă putem beneficia de subvenția oferita de AJOFM prin OG 76/2002 ca salariați ambii ai pfa/srl din care unul sa aibă și calitatea de administrator sau trebuie sa cooptam o terta persoana în calitate de administrator care sa ne angajeze pe ambii.
Doar la o SRL va puteți angaja amândoi și să beneficiați de subvenție. La PFA sau II puteți doar dacă vă faceți fiecare câte una și vă angajați reciproc.
In calitate de titulari de PFA nu va puteti angaja la PFA-ul propriu.

În calitate de asociații unui SRL, va puteți angaja la societatea infintata.
Mulțumim.
Cornel Vasile a scris:

In calitate de titulari de PFA nu va puteti angaja la PFA-ul propriu.

În calitate de asociații unui SRL, va puteți angaja la societatea infintata.

Eu am zis să se angajeze unul la PFA celuilalt iar nu la propria PFA.
Este acelasi lucru ... soția/soțul titularului întreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate care, fără a fi înregistrată/înregistrat în registrul comerțului și autorizată/autorizat să funcționeze ea însăși/el însuși ca titular al întreprinderii individuale/persoană fizică autorizată sau fără a fi salariată/salariat, poate participa în mod obișnuit la activitatea întreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate, îndeplinind fie aceleași sarcini, fie sarcini complementare, în condițiile legii.