Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sot in PFA
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sot in PFA

Buna ziua
Suntem o familie de 2 profesori care dorim să medităm elevi la limba română.
Putem îndoi ta 1 PFA pe numele soției iar soțul sa fie colaborator.
Mentionez ca suntem ambii angajați cu norma intreaga la scoala.
În acest caz putem opta ptr impozitarea pe norma de venit ?
Si putem solicita reducerea acesteia fiind și angajați?
Multumesc
Se poate face asa ceva ,un sot sa fie titular PFA si celalalt sa-l ajute in activitate.

OUG 44/2008
art.2
În sensul prezentei ordonanțe de urgență, termenii și expresiile de mai jos au următoarele semnificații:
i^1) soția/soțul titularului întreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate - soția/soțul titularului întreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate care, fără a fi înregistrată/înregistrat în registrul comerțului și autorizată/autorizat să funcționeze ea însăși/el însuși ca titular al întreprinderii individuale/persoană fizică autorizată sau fără a fi salariată/salariat, participă în mod obișnuit la activitatea întreprinderii individuale/persoanei fizice autorizate, îndeplinind fie aceleași sarcini, fie sarcini complementare, în condițiile legii;
.....

art. 7^1
(1) Persoanele prevăzute la art. 7 alin. (1) au obligația de a solicita înscrierea în registrul comerțului a mențiunilor privind participarea în mod obișnuit a soției/soțului la activitatea desfășurată de întreprinderea individuală/persoana fizică autorizată, pe baza declarației pe propria răspundere și a certificatului de căsătorie.
......
Cornel Vasile, Consilier juridic
Eu am intrebat la ANAF si mi-a spus că trebuie angajat sotul la PFA-ul sotiei
....
george-neagu, moderator
Nu inteleg daca SALARIATA
,,Soțul, fără a fi înregistrată sau fara a fi salariat poate participa....,, se refera la SALARIAT in PFA sau in alta parte ....
Adică, dacă e SALARIAT la scoala , poate ajuta la PFA sotie ...fara taxe in plus
Anaful cred ca nu stia de aceasta treaba cu trecerea sotului care se implica in afacere direct in actele de infiintare al pfa-ului sotiei, pentru ca nu la ei faceti treaba asta ci la registrul comertului. Deci sa mearga direct sotia (si dumneavoastra) la registrul comertului cu atele de inregistrare in original al pfa-ului ei, cu buletinul dumneavoastra si va trece acolo.
M-a surprins raspunsul celor de la Fisc.
M-ar interesa cum ati procedat pana la urma...
Multumesc.